Zawroty głowy na początku ciąży – przyczyny, przeciwdziałanie i skutki

Zawroty głowy na początku ciąży - przyczyny, przeciwdziałanie i skutki

Zawroty głowy na początku ciąży to częste zjawisko, ale może wzbudzać niepokój. Przeważnie nie trzeba się nimi martwić, ponieważ są skutkiem procesu “tworzenia” nowego życia. Jednak czasami mogą mieć inną przyczynę i wtedy pojawiają się zbyt często.

Zawroty głowy na początku ciąży: Dlaczego świat wiruje?

Zawroty głowy na początku ciąży to efekt szybkiego wzrostu poziomu progesteronu w organizmie. Hormon ten doprowadza do poszerzenia naczyń krwionośnych, Celem tego procesu jest lepsze ukrwienie łożyska i płodu, ale jego skutkiem ubocznym jest obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto zawroty głowy obserwuje się:

  • po intensywnych wymiotach,
  • w dusznych pomieszczeniach,
  • w sytuacjach stresowych,
  • po zbyt dużym wysiłku fizycznym,
  • po zbyt długiej przerwie między posiłkami.

We wszystkich tych sytuacjach kobiecie może zakręcić się w głowie i nie jest to objaw choroby. Z jednym zastrzeżeniem – dolegliwość ta nie może pojawiać się często i nie powinna utrudniać ciężarnej życia w znaczący sposób. Regularne i męczące zawroty głowy trzeba zawsze skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ może to być oznaka np. arytmii serca, cukrzycy, anemii. Natomiast zawroty głowy połączone z silnym bólem głowy to charakterystyczna oznaka nadciśnienia tętniczego. Kobieta w ciąży nigdy nie może lekceważyć problemów ze zdrowiem, ponieważ każda choroba wpływa też na przebieg ciąży i/lub rozwój płodu.

Zawroty głowy w ciąży: Co zrobić, gdy się pojawią i im zapobiegać w przyszłości?

Zawroty głowy we wczesnej ciąży szybciej przejdą, gdy przyszła mama położy się na plecach i umieści nogi powyżej serca. Podobny efekt przyniesie pozycja siedząca, w której ciężarna pochyla się do przodu i chowa głowę pomiędzy ugiętymi kolanami. Takie ułożenie ciała przyspiesza dopływ krwi do mózgu. Zapobiega też urazowi, np. w wyniku upadku. Zdarza się, że kobiecie w ciąży najpierw kręci się w głowie, a potem mdleje. Nie powinna wtedy być sama. Należy ją obserwować i wezwać karetkę pogotowia, jeśli po 15 minutach będzie nadal nieprzytomna. Kolejnemu atakowi zawrotów głowy na początku ciąży można skutecznie zapobiec. Aby to osiągnąć, ciężarna musi przestrzegać następujących wytycznych:

  • pić dużo wody i nie dopuszczać do długich przerw między posiłkami,
  • codziennie wietrzyć mieszkanie oraz dużo przebywać na świeżym powietrzu,
  • ograniczać spożycie soli, ponieważ obciąża ona serce,
  • dostosowała aktywność fizyczną do możliwości swojego organizmu,
  • często jadła produkty z dużą zawartością żelaza, aby zapobiec niedokrwistości.
Oceń

Data publikacji: 29/11/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *