Ochocie na słodycze w ciąży trudno się oprzeć. Zwłaszcza w drugim trymestrze, gdy mijają mdłości, a gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na kalorie. Jakich słodyczy lepiej unikać i dlaczego? Czy są słodkie produkty, które nie szkodzą w ciąży? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.
Spis treści
Trzeba bardzo uważać na słodycze, które są produkowane w sposób masowy. Znaczna część z nich ma bardzo dużo kalorii oraz tłuszczów trans i innych niezdrowych produktów. Za to ważnych składników odżywczych nie mają praktycznie wcale albo bardzo mało. Słodycze zawierają dużo cukrów prostych, które bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu, ale też szybko z niego znikają. Dlatego kobieta po zjedzeniu, np. kalorycznego batonika w czekoladzie, szybko robi się znowu głodna i znowu musi coś zjeść. Niestety często kończy się to zbyt dużym przyrostem wagi w ciąży, a nawet nadwagą. Im więcej kilogramów, tym większe ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego. Ciężarnej grozi też cukrzyca, która nie tylko powoduje złe samopoczucie, ale również jest przyczyną zaburzeń w rozwoju płodu, np. zbyt dużej wagi przy urodzeniu. Kupując słodycze w ciąży, trzeba uważnie czytać ich skład na opakowaniu, ponieważ złym wyborem są te częściowo utwardzone. W wyniku tego procesu dochodzi do wytworzenia się w produkcie tłuszczów trans, które m.in. szkodzą układowi nerwowemu płodu. Spożywanie produktów z dużą zawartością cukru powoduje produkcję dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia, przyjemności. Niestety ma to też swoje konsekwencje – organizm zaczyna bardziej domagać się przyjemnych bodźców, a więc ochota na słodkie szybko wraca.
Można spożywać produkty, które są słodkie, ale dostarczają do organizmu np. witaminy. Idealnym przykładem są owoce: suszone, w sałatkach, jako dodatek do jogurtu naturalnego. Warto wypróbować też przepisy na domowe ciasta z warzywami, np. dyniowe, szpinakowe, marchewkowe. Na półkach w sklepach da się też znaleźć zdrowe słodycze. Trzeba jednak być czujnym, ponieważ ich producenci często próbują ukryć obecność dodatkowego cukru. Standardem jest już informacja na opakowaniu: „nie zawiera cukru”, a w rzeczywistości ten cukier tam jest, ale np. w postaci szkodliwego dla zdrowia syropu glukozowo-fruktozowego. Lepiej też zrezygnować ze słodyczy ze słodzikiem o nazwie „sacharyna”. Wyniki badań wskazują, że wpływa on negatywnie na płód. Za bezpieczne w ciąży uważa się za to inne słodziki, np. stewię, ksylitol, sorbitol, erytrytol. Dzięki zdrowym zamiennikom cukru słodycze zaspokajają ochotę na słodkie, a są mniej niebezpieczne dla zdrowia.
Data publikacji: 28/11/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024
Dodaj komentarz