Kiedy zajść w ciążę?

kiedy zajść w ciążę

Współcześnie coraz później decydujemy się na rodzicielstwo. Może to nastręczać wielu problemów już na etapie starania się o dziecko. Im starsza jest para, tym większe mogą być problemy z zajściem w ciążę. Jak tego uniknąć? Kiedy zajść w ciążę? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

  1. Zajście w ciążę a zegar biologiczny
  2. Zajście w ciążę a cykl miesiączkowy kobiety
  3. Jak przygotować się do ciąży?

Zajście w ciążę a zegar biologiczny

Z biologicznego punktu widzenia największe szanse na ciążę mają kobiety w wieku 20-24 lat. Wraz z wiekiem jej komórki się starzeją, dlatego im starsza jest kobieta, tym mniejsza jest szansa na macierzyństwo. Szacuje się, że po 30 roku życia jest to około 20%, po 35 12%, a po 40 zaledwie 7%. Są to jednak jedynie statystyki. Na płodność kobiety wpływa także jej ogólny stan zdrowia i styl życia.

Wszędzie dużo mówi się, że to wiek kobiety może utrudniać zajście w ciążę. Rzadko można usłyszeć, że zegar biologiczny również tyka. Mężczyźni wysokie szanse na zapłodnienie mają do 35 roku życia. Później ich płodność stopniowo spada. Mają oni mniej plemników i są one znacznie gorszej jakości.

Zobacz również: Ciąża pierwsze miesiące – jak przebiegają?

Zajście w ciążę a cykl miesiączkowy kobiety

Zajście w ciążę może nie być takie proste, jeśli nie monitorujemy swojego cyklu miesiączkowego. Największe szanse na zapłodnienie mamy w dniu jajeczkowania, czyli owulacji. Przypada on na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Wysoka szansa na ciążę jest również na dwa dni przed jajeczkowaniem i dwa dni po nim. Są to tzw. dni płodne.

Monitorując owulację, łatwo dowiemy się, kiedy nasza szansa na ciążę jest najwyższa. W tym celu możemy używać kalendarzyka, mierzyć temperaturę czy obserwować swój śluz.

Jak przygotować się do ciąży?

Myśląc o tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę, zwróćmy uwagę także na to, jak się do niej przygotować. Przed rozpoczęciem starań powinnyśmy zadbać o:
• Suplementację kwasu foliowego – pomoże on nam uniknąć poważnych wad rozwojowych u dzieci
• Kontrolę stomatologiczną i wyleczenie wszystkich zębów – w ciąży może być to niemożliwe
• Wykonanie badań pod kątem chorób zakaźnych takich jak różyczka czy toksoplazmoza
• Wykonanie badania ginekologicznego, USG narządów rodnych, cytologii oraz USG piersi
• Monitorowaniu masy ciała i jej redukcji w razie potrzeby – nadwaga może nam utrudnić zajście w ciążę
• Zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną
• Zrezygnowanie ze wszelkich używek
• Unikanie stresu
• Zaszczepienie się przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B, grypie, ospie wietrznej, odrze, śwince czy różyczce. Przyjęcie tych szczepionek w trakcie ciąży będzie niemożliwe.

Oceń

Data publikacji: 26/03/2023, Data aktualizacji: 27/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *