Jak unikać zgagi w ciąży? Najlepsze porady dla przyszłych mam

jak unikać zgagi w ciąży

Jednym z powszechnych problemów, z którymi borykają się przyszłe mamy, jest zgaga. Ta nieprzyjemna dolegliwość może skutecznie uprzykrzyć codzienne życie i wywoływać dyskomfort. Sprawdź, jak unikać zgagi w ciąży i pozbądź się tej dolegliwości!

Spis treści:

  1. Zgaga w ciąży – skąd się bierze?
  2. Dieta
  3. Codzienne nawyki

Zgaga w ciąży – skąd się bierze?

Zgaga to uczucie pieczenia i dyskomfortu w okolicy klatki piersiowej, które jest wynikiem cofania się kwasu żołądkowego do przełyku. W ciąży ten problem może się nasilić z powodu zmian hormonalnych i rosnącej macicy, która wywiera nacisk na żołądek. Jest to bardzo powszechna dolegliwość ciążowa.

Dieta

W uporaniu się ze zgagą pomoże nam zmiana nawyków żywieniowych:

  •  Unikanie tłustych i pikantnych potraw – mogą one zwiększać produkcję kwasu żołądkowego, co prowadzi do zgagi. Warto zatem ograniczyć spożycie takich produktów i wybierać inne potrawy.
  •  Jedzenie mniejszych, ale częstszych posiłków – może to pomóc w kontrolowaniu poziomu kwasu żołądkowego. To pozwala uniknąć przepełnienia żołądka, co bardzo często przyczynia się do zgagi. Jest to także świetna metoda kontrolowania masy ciała.
  •  Unikaj jedzenia tuż przed snem – staraj się nie jeść dużych posiłków na kilka godzin przed pójściem spać. Leżenie z pełnym żołądkiem może prowadzić do cofania się kwasu żołądkowego do przełyku. Na kolację wybieraj więc lekkie posiłki.

Codzienne nawyki

  •  Nienoszenie obcisłej odzieży – luźne ubrania mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na brzuch, co może wpłynąć na zmniejszenie zgagi. Zwiększą one także naszą wygodę, co jest niezwykle ważne w ciąży.
  •  Podpieranie głowy podczas snu – może to pomóc w zapobieganiu cofania się kwasu żołądkowego. Dzięki temu, w nocy można uniknąć nieprzyjemnych objawów. Głowę możemy podetrzeć np. na dodatkowej poduszce.
  •  Ograniczenie spożywania kofeiny i napojów gazowanych – mogą one stymulować produkcję kwasu żołądkowego i pogarszać objawy zgagi. Warto więc ograniczyć ich spożycie tak bardzo, jak tylko to możliwe.
  • Regularne spacery – lekka aktywność fizyczna, jak spacery, może pomóc w poprawie trawienia i zmniejszeniu ryzyka zgagi. Świetnie sprawdzi się tutaj także joga czy rozciąganie. Należy jednak unikać ćwiczeń zaraz po jedzeniu, ponieważ mogą one nasilić objawy. Odczekajmy nieco, zanim zaczniemy się ruszać.
Oceń

Data publikacji: 10/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *