Jak przygotować się do badania prenatalnego kroku po kroku?

jak przygotować się do badania prenatalnego kroku po kroku

Wyjaśniamy jak przygotować się do badania prenatalnego. Krok po kroku przeprowadzimy każdą mamę przez czynności, o których należy pamiętać przed: testem PAPP-a, USG genetycznym, badaniem NIPT oraz tzw. testami inwazyjnymi.

Co to jest badanie prenatalne?

Jest to badanie, którego celem jest ocena stanu zdrowia płodu. Badania tego typu wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Przynajmniej raz na kwartał ocenia się rozwój dziecka za pomocą USG. Inne badania mają charakter jednorazowy. Badania prenatalne dzieli się na te, na które można skierować każdą kobietę w ciąży oraz takie, które wykonuje się tylko u niektórych ciężarnych. Podział ten wynika przede wszystkim ze stopnia bezpieczeństwa testu prenatalnego. Do nieinwazyjnych (bezpiecznych) badań prenatalnych zalicza się:

Natomiast w uzasadnionych przypadkach ginekolog ma prawo skierować kobietę w ciąży na inwazyjne badania prenatalne, czyli amniopunkcję, kordocentezę lub biopsję kosmówki. Nazywa się je inwazyjnymi, ponieważ wiążą się z ingerencją w organizm matki, niekiedy też płodu. Nie są one też w 100% bezpieczne dla dziecka, chociaż powikłania zdarzają się dosyć rzadko.

Jak przygotować się do badania prenatalnego – krok po kroku?

Od kobiet w ciąży nie wymaga się jakiś skomplikowanych przygotowań się do badań prenatalnych. Istnieje jednak kilka wytycznych, o których należy pamiętać, a mianowicie:

  • Przed USG dobrze jest skorzystać z toalety, ponieważ w trakcie badania lekarz musi czasami docisnąć głowicę urządzenia, a przy pełnym pęcherzu jest to bardziej nieprzyjemne. Poza tym nie ma oficjalnych zaleceń, dotyczących przygotowań do USG w ciąży. Istnieją jednak te nieoficjalne, krążące między ciężarnymi. Można z nich wywnioskować, że przed USG warto sprawdzić, jak wyposażony jest gabinet, w którym będzie wykonane badanie. Nie wszystkie z nich są wyposażone w nowoczesny i czuły aparat do USG. Trzeba też upewnić się, że lekarz ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby ocenić rozwój dziecka na danym etapie. Powinien on mieć certyfikat, który potwierdza jego uprawnienia w tym zakresie.
  • Do badania NIPT, np. Prenatal testDNA nie trzeba się przygotowywać, ponieważ pielęgniarka po prostu pobiera próbkę krwi z żyły. Nie trzeba być na czczo, ale warto zadbać o spożycie odpowiedniej ilości wody przed wizytą w placówce medycznej. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta. Przed niektórymi testami NIPT trzeba odstawić heparynę, np. przed NIFTY.
  • Bezpłatne testy biochemiczne z krwi też nie wymagają przygotowań.

 

Oceń

Data publikacji: 25/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *