Dni płodne a zajście w ciążę

dni płodne a zajście w ciążę

Planowanie powiększenia rodziny to bardzo ekscytujący czas. Może on jednak szybko stać się bardzo frustrujący, jeśli starania nie przynoszą skutku. Możemy je sobie nieco ułatwić, doprowadzając do zbliżeń w dni płodne. Kiedy one wypadają? Jak zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Dni płodne – najlepszy czas na poczęcie dziecka
  2. Objawy dni płodnych
  3. Jak wyliczać dni płodne?

Dni płodne – najlepszy czas na poczęcie dziecka

Dni płodne to czas w cyklu miesiączkowym, kiedy płodność kobiety jest najwyższa. W tym czasie jajeczko dojrzewa i jest uwalniane z pęcherzyka Graffa do jajowodu. Komórka jajowa w tym czasie jest gotowa do zapłodnienia. Ten moment w cyklu menstruacyjnym nazywany jest owulacją. Trwa on około 24 godziny. Szanse na zajście w ciąży właśnie wtedy są najwyższe, ale prawdopodobieństwo zapłodnienia wysokie jest także dwa dni wcześniej i dwa dni później.

Owulacja ma miejsce na 14 dni przed miesiączką. Dni płodne w przypadku cykli 28-dniowych będą miały więc miejsce mniej więcej między 12 a 16 dniem cyklu. Będzie ona przesuwać się w przód lub w tył w zależności od długości cyklu.

Zobacz również: Bezpłodność a niepłodność – na czym polega różnica?

Objawy dni płodnych

Kobiece ciało daje znać, kiedy jest płodne. Szanse na zajście w ciążę możemy więc rozpoznać po oznakach dni płodnych, takich jak:
• Śluz płodny – przypomina on białko jaja kurzego oraz jest przejrzysty, rozciągliwy i śliski
• Temperatura ciała – w trakcie owulacji wzrasta ona o około 0,2°C na skutek produkcji hormonu zwanego progesteronem. Skok temperatury możemy zauważyć, dokonując pomiaru codziennie o tej samej porze.
• Miękka szyjka macicy z otwartym ujściem. Zwykle znajduje się ona także wyżej w pochwie.
• Ból podbrzusza – może pojawić się on po prawej lub lewej stronie w zależności od tego, z którego jajnika uwolniona zostanie komórka jajowa.
• Samopoczucie – nastrój kobiety w trakcie owulacji jest zwykle bardzo dobry. Najczęściej są one pogodne i przyjaźnie nastawione. W trakcie dni płodnych wzrasta także jej libido.

Zobacz również: Ciąża pierwsze miesiące – jak przebiegają?

Jak wyliczać dni płodne?

Dni płodne wyznaczyć możemy za pomocą metody kalendarzykowej. Wystarczy, że od daty spodziewanej miesiączki odejmiemy 14 dni. Metoda ta sprawdza się jedynie tylko w przypadku kobiet o regularnych cyklach miesiączkowych. Pozostałym Paniom polecamy monitorowanie jajeczkowania za pomocą pomiaru temperatury lub obserwację śluzu. Popularne jest także używanie testów owulacyjnych, które możemy kupić w aptece.

Oceń

Data publikacji: 03/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *