Podczas badania moczu wykryte mogą zostać pasma śluzu. W ciąży mogą one być sygnałem rozwijającej się infekcji intymnej lub innego stanu chorobowego. Śluz z moczu nie zawsze jednak świadczy, że dzieje się coś złego. Może on pojawić się na skutek niewłaściwego pobrania próbki do badania. Nie należy więc od razu panikować. Zamiast tego warto skonsultować się z lekarzem i powtórzyć badanie.
Spis treści:
1. Na co wskazują pasma śluzu w moczu w ciąży?
2. Co robić, jeśli pojawi się śluz w moczu w ciąży?
Liczne pasma śluzu w moczu mogą być objawem stanu chorobowego. Są one często wykrywane u kobiet ciężarnych, ponieważ ryzyko wystąpienia u nich infekcji intymnych jest znacznie większe. Zwykle śluz w moczu w ciąży jest symptomem grzybicy, infekcji dróg rodnych lub zakażenia układu moczowego.
W takich przypadkach w moczu ciężarnej często wykrywa się także bakterie.
Pasma śluzu i bakterie w moczu w ciąży mogą być także spowodowane bardziej poważnymi stanami chorobowymi. Ich przyczyną może być:
● Kamica nerkowa
● Chorobami układu pokarmowego np. chorobą Leśniowskiego-Crohna
● Nowotwór pęcherza
● Choroby weneryczne – rzeżączka i kiła
Pasma śluzu w moczu zwykle nie są jedynym objawem tych chorób. Mogą one wywoływać także świąd, pieczenie, upławy, częste parcie na mocz i wiele innych symptomów. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Nieliczne pasma śluzu w moczu w ciąży nie są powodem do niepokoju. Najczęściej są one skutkiem niewłaściwego pobrania próbki do badania moczu.
Pacjenci zwykle zapominają o:
● Pobraniu próbki moczu bezpośrednio po obudzeniu się
● Umyciu i osuszeniu miejsc intymnych przed pobraniem próbki do badania
● Pobraniu próbki moczu z tzw. środkowego strumienia – oznacza to, że początkową ilość moczu należy oddać do toalety, a dopiero później pobrać mocz. Końcowa ilość moczu powinna również zostać oddana do toalety.
● Rozchyleniu warg sromowych w przypadku kobiet lub ściągnięciu napletka w przypadku mężczyzn
● Dostarczeniu moczu do laboratorium maksymalnie 2 godziny po pobraniu
Zobacz również: Ciąża tydzień po tygodniu
Pasma śluzu w moczu w ciąży nie muszą świadczyć o stanie chorobowym. Dalsze postępowanie po ich wykryciu zależy więc od stanu innych badanych parametrów oraz występowania innych niepokojących objawów takich jak pieczenie, upławy czy świąd.
Pierwszym krokiem diagnostycznym po wykryciu śluzu w moczu w ciąży jest powtórzenie badania. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy przyczyną pasm śluzu w moczu było niewłaściwe pobranie próbki. Następnie zalecane jest badanie ginekologiczne, które może potwierdzić infekcję intymną. Jeśli zostanie ona wykluczona, to konieczne będą badania pod kątem poważniejszych stanów chorobowych. Po zdiagnozowaniu przyczyny śluzu w moczu w ciąży zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022
Dodaj komentarz