25 tydzień ciąży to już 6 miesiąc. Do porodu coraz bliżej! Nasz maluszek daje nam już o sobie znać poprzez swoje ruchy, a same odczuwamy nowe ciążowe dolegliwości. Płód w 25 tygodniu ciąży zaczyna przypominać już noworodka, dlatego badanie USG może być bardzo wzruszające. Czego można się spodziewać w 25 tygodniu. Jak wygląda dziecko? Wyjaśniamy poniżej!
Spis treści:
1. 25 tydzień ciąży – ile powinno ważyć dziecko?
2. 25 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
3. 25 tydzień ciąży – brzuch
4. 25 tydzień ciąży – dolegliwości
5. 25 tydzień ciąży – USG
W 25 tygodniu ciąży dziecko jest już dość duże. Waży około 700-800 g i mierzy 22 cm bez uwzględnienia w pomiarze nóżek. Włączając nóżki wzrost dziecka wynosi około 30 cm. Rozmiar malucha porównać można do cukinii.
Dziecko w 25 tygodniu ciąży jest już na tyle duże, że nie ma zbyt wiele miejsca w macicy. Ma go jednak na tyle, że wciąż może się ruszać. Ruchy dziecka w
25 tygodniu ciąży kobieta może nie tylko poczuć, ale także zobaczyć. Najczęściej pojawia się delikatna fala na brzuszku, ale w niektórych przypadkach maluszki odbijają na brzuszku mamy stópkę. Jest to bardzo wzruszający widok dla przyszłych rodziców. Ruchy dziecka w 25 tygodniu pojawiają się w odpowiedzi na różne bodźce z zewnątrz. Aktywność malucha pobudza szczególnie głos mamy, dlatego warto jak najwięcej mówić do dziecka.
Zobacz również: Badania – 3 trymestr ciąży
W 25 tygodniu ciąży dziecko ma już proporcje prawie takie jak człowiek. Jego główka wciąż jest jednak nieco większa. Jego wykształcone już nozdrza stają się drożne, dzięki czemu maluch zaczyna naukę oddychania.
Narządy wewnętrzne dziecka w 25 tygodniu ciąży wciąż się rozwijają. Jest to tydzień szczególnie istotny dla układu nerwowego. Właśnie w 25 tygodniu kończy się proces tworzenia dróg nerwowych.
Skóra noworodka w 25 tygodniu ciąży zaczyna przypominać skórę człowieka. Staje się ona coraz grubsza i różowawa, a pod nią gromadzi się tkanka tłuszczowa.
Maluch w tym okresie ma także już rozwinięte struny głosowe i zaczyna wydawać dźwięki. Rodzice jednak mogą je usłyszeć dopiero po porodzie.
Zobacz również: Jak rozpoczyna się poród? Kiedy trzeba jechać na salę porodową?
W 25 tygodniu ciąży brzuszka ciążowego zdecydowanie nie da się ukryć. Jest on mocno zaokrąglony, a skóra na nim napięta. Jego powiększenie to skutek wciąż poszerzającej się macicy. W tym okresie mierzy ona około 25 cm.
W 25 tygodniu ciąży oprócz brzucha powiększają się także piersi, w których zbiera się już pokarm. W konsekwencji sylwetka kobiety może układać się nieco inaczej.
W 25 tygodniu ciąży pojawić mogą się nowe dolegliwości. Kobiety w tym okresie mogą mieć problem z wzięciem pełnego oddechu, ponieważ dziecko uciska przeponę. Pojawić może się także ból kręgosłupa spowodowany już dość sporym brzuszkiem.
Przyszłym mamom w 25 tygodniu ciąży może także doskwierać spadek energii. Stają się one bardziej senne, dużo szybciej się męczą i łatwo łapią zadyszkę.
Przyszła mama w 25 tygodniu ciąży powinna wykonać kontrolne badanie USG. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Oprócz USG warto wykonać także inne badania, takie jak:
● Test obciążenia glukozą
● Morfologia krwi
● Badanie moczu
● Badanie w kierunku toksoplazmozy
● Badanie pH wydzieliny z pochwy
● Ważenie
● Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
● Pomiar wysokości dna macicy
Data publikacji: 02/10/2022, Data aktualizacji: 03/10/2022
Dodaj komentarz