Niektóre pacjentki w ciąży skarżą się na ból jajnika. Dolegliwość ta wzbudza zwykle wiele obaw. Czasami są one uzasadnione, ale w wielu przypadkach ból jajnika w ciąży ma fizjologiczne przyczyny. Jakie dokładnie? Kiedy ból jajnika w ciąży jest powodem do niepokoju? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
Ból jajników w ciąży może wystąpić na każdym etapie oczekiwania na dziecko, choć najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze. Przeważnie ciężarne kobiety odczuwają ból tylko po jednej stronie. Przypadki bólu obu jajników jednocześnie są rzadkie.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu jajników w ciąży. Często jest to związane z działaniem hormonów i naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie w trakcie ciąży. Jednak ból ten może mieć także dużo poważniejsze przyczyny, które mogą nawet zagrażać życiu.
Bardzo częstą przyczyną bólu jajnika w ciąży jest implantacja zarodka w macicy, czyli zagnieżdżanie się. W tym czasie macica musi nieco się rozciągnąć, co może prowadzić do niewielkiego bólu w okolicy jajnika. Powinien on ustąpić samoistnie w ciągu kilku tygodni.
Niestety nie zawsze proces implantacji zarodka przebiega prawidłowo. Może dojść do ciąży ektopowej, w trakcie której zarodek zagnieździ się w innym miejscu. Jeśli dojdzie do tego w jajowodzie, to może pojawić się bardzo ostry ból jajnika. Takiego stanu nie wolno ignorować, ponieważ zagraża on zdrowiu i życiu kobiety. Należy więc jak najszybciej jechać do szpitala.
Zobacz również: Ciąża 7 tydzień – brzuch w 7 tygodniu ciąży, objawy, dziecko
Ból jajnika często określany jest ogólnie jako ból podbrzusza. Może być to niestety sygnał świadczący o utracie ciąży. Najczęściej pojawiają się wtedy skurcze oraz inne dolegliwości, takie jak krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji również nie powinniśmy zwlekać z wizytą w szpitalu.
Ból jajnika w ciąży często wynika z obecności torbieli na jajniku. Tego rodzaju ból ma charakter kłujący i pojawia się nieregularnie. Przez pacjentki jest on zwykle określany jako lekki. Z reguły nie wymaga on natychmiastowej interwencji medycznej, ponieważ torbiele przeważnie znikają same.
Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024
Dodaj komentarz