Opalanie w ciąży – czy jest szkodliwe?

opalanie w ciąży

Wydzielane pod wpływem promieni słonecznych witamina D i endorfiny (hormony szczęścia) wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, a także na rozwój i wzmocnienie kości. Z drugiej strony opalanie w czasie ciąży może prowadzić do przebarwień skóry i do przegrzania. Przeczytaj nasze wskazówki, jak bezpiecznie opalać się w czasie ciąży.

Opalanie w ciąży – co zrobić, żeby było bezpieczne?

  • Unikaj kąpieli słonecznych między 11.00 a 16.00, w przypadku znacznych upałów nawet do 17.00,
  • Pij minimum 3 litry wody mineralnej dziennie, nie zapominaj też o innych napojach,
  • Używaj kremów z filtrami mineralnymi (odbijają promienie UV) o faktorze ochronnym SPF 50 dla UVB i SPF 30 dla UVA (minimum),
  • Kremy należy stosować 15-20 min przed wyjściem z domu i powtarzać nanoszenie średnio co 2 godziny lub zgodnie z zaleceniem producenta kosmetyku,
  • Zwilżaj ciało wodą lub mokrym ręcznikiem, co pozwoli uniknąć przegrzania,
  • Wychodząc z domu zabierz ze sobą kapelusz z dużym rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrami (kupuj okulary w salonach optycznych, aby mieć pewność),
  • Na plaży postaw na wygodny leżak i parasol ochronny, leżenie na kocu zwłaszcza w zaawansowanej ciąży może powodować bóle kręgosłupa,
  • Nie rób makijażu.
  • Nie zapominaj również o przekąskach w trakcie dłuższego przebywania poza domem. Nagły spadek cukru w połączeniu z odwodnieniem może powodować omdlenia.
  • Konieczne jest także właściwe nawilżanie skóry.  Pozwoli ono uchronić cię przed pojawiającymi się przebarwieniami i wysypkami.
  • Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem, gdy bierzesz jakieś leki, gdyż mogą one powodować reakcje uczuleniowe.

Kobiety w ciąży szczególnie narażone są na przebarwienia skóne

Powszechnie wiadomo, że skóra jest największym narządem naszego ciała. Emitowane przez słońce promienie ultrafioletowe powodują rozwój nowotworów skóry (czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, keratoza), zmian skórnych, reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych (powstają na skutek reakcji leków lub kosmetyków pod wpływem słońca) oraz przebarwień i odbarwień, a także poparzeń.

W ciąży niebezpieczne jest również przegrzanie

Organizm ciężarnej, ze względu na rozwijający się w macicy płód, ma podniesioną nieznacznie temperaturę ciała. Nadmierne przegrzanie powoduje nie tylko znaczne odwodnienie, ale przede wszystkim może powodować zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu, krwawienia z dróg rodnych, a w skrajnych przypadkach poronienie.

Należy więc unikać przesadnej ekspozycji na słońce, zachowując właściwe środki zapobiegawcze.  Nie oznacza to, że od razu musisz rezygnować z wymarzonych wakacji. Kontakt ze słońcem jest potrzebny kobiecie w ciąży. Po prostu, opalaj się z głową!

informacja

Pamiętaj! Witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i kostnego i zapobiega zaburzeniom autoimmunologicznym u dzieci.

Jeśli twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie unikaj słońca!

Wiele przyszłych mam uwielbia słoneczną pogodę. Jasne światło słoneczne i ciepło powodują, że czujemy się zrelaksowane i szczęśliwe, a wszelkie krótkotrwałe smutki znikają. Należy jednak pamiętać, że opalanie w ciąży, jak wszystko w nadmiarze, nie jest wskazane. O negatywnych skutkach kąpieli słonecznych informują nas media i lekarze pokazując zdjęcia zmian skórnych oraz osób, które uległy przegrzaniu.

Ciąża to nie choroba i jeśli tylko twój lekarz nie wyrazi jakichkolwiek wątpliwości to nie powinnaś unikać słońca. Zawsze jednak należy to robić z głową, a wówczas bezpieczne opalanie może przynieść pozytywne efekty nie tylko tobie, ale przede wszystkim dziecku. Pamiętaj jednak, że lepiej zachować środki ostrożności i niepotrzebnie nie wystawiać się na upał bez potrzeby bowiem konsekwencje nierozważnego działania mogą być długotrwałe.

informacja

Pamiętaj! Wytwarzanie witaminy D zależy od czasu ekspozycji na słońce i karnacji jaka posiadamy. Im jaśniejsza tym, krócej powinnaś przebywać na słońcu!


Oceń

Data publikacji: 02/10/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *