Wydzielane pod wpływem promieni słonecznych witamina D i endorfiny (hormony szczęścia) wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, a także na rozwój i wzmocnienie kości. Z drugiej strony opalanie w czasie ciąży może prowadzić do przebarwień skóry i do przegrzania. Przeczytaj nasze wskazówki, jak bezpiecznie opalać się w czasie ciąży.
Powszechnie wiadomo, że skóra jest największym narządem naszego ciała. Emitowane przez słońce promienie ultrafioletowe powodują rozwój nowotworów skóry (czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, keratoza), zmian skórnych, reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych (powstają na skutek reakcji leków lub kosmetyków pod wpływem słońca) oraz przebarwień i odbarwień, a także poparzeń.
Organizm ciężarnej, ze względu na rozwijający się w macicy płód, ma podniesioną nieznacznie temperaturę ciała. Nadmierne przegrzanie powoduje nie tylko znaczne odwodnienie, ale przede wszystkim może powodować zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu, krwawienia z dróg rodnych, a w skrajnych przypadkach poronienie.
Należy więc unikać przesadnej ekspozycji na słońce, zachowując właściwe środki zapobiegawcze. Nie oznacza to, że od razu musisz rezygnować z wymarzonych wakacji. Kontakt ze słońcem jest potrzebny kobiecie w ciąży. Po prostu, opalaj się z głową!
Pamiętaj! Witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i kostnego i zapobiega zaburzeniom autoimmunologicznym u dzieci.
Wiele przyszłych mam uwielbia słoneczną pogodę. Jasne światło słoneczne i ciepło powodują, że czujemy się zrelaksowane i szczęśliwe, a wszelkie krótkotrwałe smutki znikają. Należy jednak pamiętać, że opalanie w ciąży, jak wszystko w nadmiarze, nie jest wskazane. O negatywnych skutkach kąpieli słonecznych informują nas media i lekarze pokazując zdjęcia zmian skórnych oraz osób, które uległy przegrzaniu.
Ciąża to nie choroba i jeśli tylko twój lekarz nie wyrazi jakichkolwiek wątpliwości to nie powinnaś unikać słońca. Zawsze jednak należy to robić z głową, a wówczas bezpieczne opalanie może przynieść pozytywne efekty nie tylko tobie, ale przede wszystkim dziecku. Pamiętaj jednak, że lepiej zachować środki ostrożności i niepotrzebnie nie wystawiać się na upał bez potrzeby bowiem konsekwencje nierozważnego działania mogą być długotrwałe.
Pamiętaj! Wytwarzanie witaminy D zależy od czasu ekspozycji na słońce i karnacji jaka posiadamy. Im jaśniejsza tym, krócej powinnaś przebywać na słońcu!
Data publikacji: 02/10/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz