Ciąża bez objawów – kiedy jest możliwa?

 

Ciąża bez objawów to ciąża, w której przebiegu brak tak oczywistych objawów, jak tkliwość piersi, mdłości, zatrzymanie miesiączkowania czy wymioty. W efekcie ciężarna może się dowiedzieć o tym, że jest w ciąży dopiero po wykonaniu testu ciążowego lub podczas wizyty u ginekologa. Kiedy możliwa jest ciąża bez objawów i czy stanowi ona powód do niepokoju? Podpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

1.  Ciąża bez objawów – z czego może wynikać 

2. Ciąża bez objawów – czy to oznacza, że płód rozwija się nieprawidłowo

3. Ciąża bez objawów – czy to to samo co ciąża pozamaciczna

4. Ciąża nierozpoznana, ciąża wyparta – co oznaczają te pojęcia

 

Ciąża bez objawów – z czego może wynikać?

Ciąża bez objawów to zjawisko, które występuje u niewielkiego odsetka kobiet. Polega ono na tym, że mimo że kobieta jest w ciąży, mogą u niej nie wystąpić charakterystyczne objawy, takie jak zanik miesiączki, mdłości czy bolesność piersi.

Brak objawów w ciąży może wynikać z kilku czynników, wśród nich wymienia się:

• choroby przewlekłe (np. PCOS, czyli zespół policystycznych jajników),
• choroby psychiczne (np. schizofrenia),
• nieregularny cykl miesiączkowy,
• uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
• zaburzenia hormonalne (zbyt niski poziom gonadotropiny kosmówkowej),
• złą kondycję fizyczną ciężarnej (otyłość).

Ciąża bez objawów – czy to oznacza, że płód rozwija się nieprawidłowo?

Ciąża bez objawów nie zawsze wiąże się ze stanem zagrożenia dla zdrowia lub życia płodu. Każda kobieta odczuwa bowiem symptomy ciąży w indywidualny sposób. Sytuacja, która może wzbudzić niepokój, to nagły zanik objawów ciąży, które już się wcześniej pojawiły, może to bowiem oznaczać, że doszło do poronienia. Aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i dziecko rozwija się prawidłowo, konieczna jest wizyta u ginekologa i specjalistyczne badania, np. USG.

Ciąża bez objawów – czy to to samo co ciąża pozamaciczna?

Ciąża bez objawów może, ale nie musi, świadczyć o ciąży pozamacicznej (ektopowej). Do takiej ciąży dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza macicą (np. w jajowodzie). Jeśli zaszło podejrzenie ciąży pozamacicznej, by to potwierdzić lub wykluczyć, w pierwszej kolejności wykonuje się test ciążowy, a następnie badanie ginekologiczne, badanie hCG (stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej) oraz badanie USG.

Ciąża nierozpoznana, ciąża wyparta – co oznaczają te pojęcia?

Poza ciążą bez objawów, w ginekologii funkcjonuje także takie pojęcie jak ciąża nierozpoznana czy też ciąża wyparta. Oznaczają one sytuację, w której kobieta nie chce przyjąć do wiadomości, że jest w ciąży, co wpływa niekorzystnie na rozpoznanie ciąży. Ciąża wyparta może dotyczyć kobiet w bardzo młodym wieku (nastolatek), kobiet chorujących na choroby psychiczne (np. schizofrenię), a także kobiet, które nadużywają alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Wszelkie zmiany hormonalne, które odpowiadają za objawy ciążowe, zachodzą u nich w subtelny sposób, tak, że ciąża może pozostać niewykryta nawet pomimo wykonania testu ciążowego.

Przypuszczasz, że jesteś w ciąży, ale brak u Ciebie charakterystycznych objawów? Najlepiej jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do lekarza. Specjalistyczne badania, w tym między innymi badanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej pomoże Ci rozwiać wątpliwości!

 

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/04/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *