Ból gardła w ciąży ma 3 podstawowe przyczyny, które go wywołują, nalezą do nich: wirusy, bakterie i grzyby. Najczęstszą przyczyną tego typu niedyspozycji są jednak wirusy. Będąc w ciąży, ból gardła wywołany wirusem leczymy objawowo, a więc łagodząc dokuczliwe symptomy. Nie stosujemy antybiotyków. Nasz organizm sam musi sobie poradzić z infekcją. Najlepsze są wówczas domowe sposoby stosowane od wieków przez nasze babcie.
Spis treści:
Ból gardła w ciąży – kiedy wybrać się do lekarza?
Ból gardła w ciąży a leki – jakie lekarstwa można stosować?
Rodzaje zapalenia gardła – jak je rozpoznać, czym się różnią?
Leczenie bólu gardła w ciąży
Znacznie rzadziej ból gardła w ciąży wywołują bakterie i grzyby. Jeśli jednak już do tego dojdzie konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku bakterii najczęściej dochodzi do zakażenia drobnoustrojami z grupy paciorkowców. Paciorkowce, czyli streptokoki, (łac. Streptococcus) to rodzaj bakterii Gram dodatnich, których cechą charakterystyczną jest duża inwazyjność, ponieważ wytwarzają substancje, które ułatwiają przenikanie zakażenia w głąb skóry i tkanki łącznej.
Paciorkowce są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą wywoływać nie tylko zapalenie gardła, ale również anginę ropną. Grzybicze zapalenie gardła zdarza się w ciąży niezwykle rzadko i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie.
Leki to nic innego jak substancje stosowane do leczenia różnych chorób. Wytwarzane z wielką starannością i dawkowane zgodnie z zaleceniami zwykle nie stanowią zagrożenia. W ciąży jednak stosowanie leków może być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Należy je brać zawsze z wielką ostrożnością.
Ból gardła w ciąży to częsta dolegliwość szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle nie wymaga ona interwencji lekarza o ile nie wystąpi wysoka gorączka. Drobnoustroje atakujące nasz układ odpornościowy wywołują różne objawy, takie jak zaczerwienienie tylnej ściany gardła, silny ból i pieczenie, katar oraz gorączka.
Wirusowe zapalenie gardła w ciąży nie wymaga antybiotykoterapii. Przyszłe mamy mogą skorzystać z wypróbowanych babcinych domowych sposobów do których należą:
PAMIĘTAJ! Leczenie każdej infekcji nie tylko w ciąży wymaga odpoczynku i przyjmowania dużej ilości płynów. Ze względu na rozwijające się w twoim brzuchu dziecko szczególnie uważaj na leki i zioła, które nie są ci znane lub których nie zaakceptował twój lekarz prowadzący.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 19/08/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021
Ból gardła w ciązy można złagodzić poprzez inhalację. Np. nad parującymi ziemniakiami lub nad gotowaną kapustą. Sprawdzone w mojej rodzinie. Jak nie mmamy czasu na gotowanie trzeba kupić floradix, taki syrop na bazie ziół i miodu. Nawet smakuje:)