Ból gardła w ciąży - przyczyny, leczenie i domowe sposoby na ból gardłaBadaniaprenatalne.pl

Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?

ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży ma 3 podstawowe przyczyny, które go wywołują, nalezą do nich: wirusy, bakterie i grzyby. Najczęstszą przyczyną tego typu niedyspozycji są jednak wirusy. Będąc w ciąży, ból gardła wywołany wirusem leczymy objawowo, a więc łagodząc dokuczliwe symptomy. Nie stosujemy antybiotyków. Nasz organizm sam musi sobie poradzić z infekcją. Najlepsze są wówczas domowe sposoby stosowane od wieków przez nasze babcie.

Ból gardła w ciąży – kiedy wybrać się do lekarza?

Znacznie rzadziej ból gardła w ciąży wywołują bakterie i grzyby. Jeśli jednak już do tego dojdzie konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku bakterii najczęściej dochodzi do zakażenia drobnoustrojami z grupy paciorkowców. Paciorkowce, czyli streptokoki, (łac. Streptococcus) to rodzaj bakterii Gram dodatnich, których cechą  charakterystyczną jest duża inwazyjność, ponieważ wytwarzają substancje, które ułatwiają przenikanie zakażenia w głąb skóry i tkanki łącznej.

Paciorkowce są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą wywoływać nie tylko zapalenie gardła, ale również anginę ropną.  Grzybicze zapalenie gardła zdarza się w ciąży niezwykle rzadko i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie.

Ból gardła w ciąży a leki w ciąży

Leki to nic innego jak substancje stosowane do leczenia różnych chorób. Wytwarzane z wielką starannością i dawkowane zgodnie z zaleceniami zwykle nie stanowią zagrożenia. W ciąży jednak stosowanie leków może być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Należy je brać zawsze z wielką ostrożnością.

Ból gardła w ciąży to częsta dolegliwość szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle nie wymaga ona interwencji lekarza o ile nie wystąpi wysoka gorączka. Drobnoustroje atakujące nasz układ odpornościowy wywołują różne objawy, takie jak zaczerwienienie tylnej ściany gardła, silny ból i pieczenie, katar oraz gorączka.

Jak odróżnić wirusowe, bakteryjne i grzybicze zapalenie gardła?

 • Zapalenie gardła wywołane wirusem objawia się nie tylko bólami gardła, ale również głowy, bólami mięśni i stawów, a także gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Gardło jest zaczerwienione i rozpulchnione. Na migdałkach mogą pojawić się również niewielkie pęcherzyki z płynem surowiczym charakterystycznym dla tego typu infekcji. Przez kilka dni młoda mama może odczuwać lekkie osłabienie wywołane przez stany podgorączkowe (do 37,5 C zwłaszcza wieczorem).
 • Zapalenie gardła wywołane bakteriami objawia się bólem gardła, zwłaszcza przy przełykaniu, kremowobiałym nalotem na języku. Gardło jest przekrwione, a błona śluzowa ma odcień malinowy. Bakteryjnej infekcji towarzyszy zwykle wysoka temperatura  powyżej 38 stopni C.
 • Zapalenia gardła wywołane grzybami objawia się bólem gardła, gorączką nieprzekraczającą zwykle 38 stopni Celsjusza, suchym kaszlem, powiększonymi węzłami chłonnymi, brakiem łaknienia oraz ogólnym osłabieniem. Migdałki są powiększone i pokryte zwykle białawym nalotem. Nie występują tu bóle mięśni i stawów oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Ból gardła w ciąży – leczenie

Wirusowe zapalenie gardła w ciąży - leczenie

Wirusowe zapalenie gardła w ciąży nie wymaga antybiotykoterapii. Przyszłe mamy mogą skorzystać z wypróbowanych babcinych domowych sposobów do których należą:

 • płukanie gardła roztworem  wody utlenionej (4 łyżeczki na ok. pół szklanki przegotowanej i przestudzonej wody),
 • płukanie gardła roztworem soli kuchennej (1 łyżeczka soli na szklankę wody),
 • płukanie gardła naparem z ziół np. z tymianku, szałwii i rumianku lub rzepiku (zioła dostępne w torebkach ekspresowych zaparzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu),
 • płukanka z miodu (4 łyżki miodu na 1 szklankę ciepłej wody),
 • napar z siemienia lnianego na ból gardła i kaszel (zaparzone siemię lniane łączymy z miodem i popijamy kilka razy dziennie),
 • syrop z cebuli (poszatkowaną cebulę umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku i zasypać cukrem. Gdy cebula puści sok stosować 1 łyżkę stołową kilka razy dziennie),
 • tantum verde – występuje zarówno w postaci aerozolu jak i tabletek do ssania. Jeśli masz wątpliwości, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.
Bakteryjne zapalenie gardła w ciąży - leczenie
Bakteryjne zapalenie gardła w ciąży wymaga leczenia antybiotykami. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Grzybicze zapalenie gardła w ciąży - leczenie
Grzybicze zapalenie gardła w ciąży wymaga specjalnego leczenia przeciw grzybiczego. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

informacjaPAMIĘTAJ! Leczenie każdej infekcji nie tylko w ciąży wymaga odpoczynku i przyjmowania dużej ilości płynów. Ze względu na rozwijające się w twoim brzuchu dziecko szczególnie uważaj na leki i zioła, które nie są ci znane lub których nie zaakceptował twój lekarz prowadzący.

 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Tagi: ból gardła w ciąży

Zobacz też: kalendarz ciążyobjawy ciąży, pierwsze objawy ciążyporód dziecka, który tydzień ciąży – w którym tygodniu ciąży jestem, jakie badania w ciążypołóg ile trwa, ćwiczenia dla kobiet w ciążyUSG w ciąży

Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?
5 Liczba ocen: 6

Przeczytaj również:

19/08/2015

Jedna odpowiedź do “Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?”

 1. wawa napisał(a):

  Ból gardła w ciązy można złagodzić poprzez inhalację. Np. nad parującymi ziemniakiami lub nad gotowaną kapustą. Sprawdzone w mojej rodzinie. Jak nie mmamy czasu na gotowanie trzeba kupić floradix, taki syrop na bazie ziół i miodu. Nawet smakuje:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij