Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?

ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży ma 3 podstawowe przyczyny, które go wywołują, nalezą do nich: wirusy, bakterie i grzyby. Najczęstszą przyczyną tego typu niedyspozycji są jednak wirusy. Będąc w ciąży, ból gardła wywołany wirusem leczymy objawowo, a więc łagodząc dokuczliwe symptomy. Nie stosujemy antybiotyków. Nasz organizm sam musi sobie poradzić z infekcją. Najlepsze są wówczas domowe sposoby stosowane od wieków przez nasze babcie.

Spis treści:
Ból gardła w ciąży – kiedy wybrać się do lekarza?
Ból gardła w ciąży a leki – jakie lekarstwa można stosować?
Rodzaje zapalenia gardła – jak je rozpoznać, czym się różnią?
Leczenie bólu gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży – kiedy wybrać się do lekarza?

Znacznie rzadziej ból gardła w ciąży wywołują bakterie i grzyby. Jeśli jednak już do tego dojdzie konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku bakterii najczęściej dochodzi do zakażenia drobnoustrojami z grupy paciorkowców. Paciorkowce, czyli streptokoki, (łac. Streptococcus) to rodzaj bakterii Gram dodatnich, których cechą  charakterystyczną jest duża inwazyjność, ponieważ wytwarzają substancje, które ułatwiają przenikanie zakażenia w głąb skóry i tkanki łącznej.

Paciorkowce są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą wywoływać nie tylko zapalenie gardła, ale również anginę ropną.  Grzybicze zapalenie gardła zdarza się w ciąży niezwykle rzadko i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie.

Ból gardła w ciąży a leki w ciąży

Leki to nic innego jak substancje stosowane do leczenia różnych chorób. Wytwarzane z wielką starannością i dawkowane zgodnie z zaleceniami zwykle nie stanowią zagrożenia. W ciąży jednak stosowanie leków może być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Należy je brać zawsze z wielką ostrożnością.

Ból gardła w ciąży to częsta dolegliwość szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle nie wymaga ona interwencji lekarza o ile nie wystąpi wysoka gorączka. Drobnoustroje atakujące nasz układ odpornościowy wywołują różne objawy, takie jak zaczerwienienie tylnej ściany gardła, silny ból i pieczenie, katar oraz gorączka.

Jak odróżnić wirusowe, bakteryjne i grzybicze zapalenie gardła?

  • Zapalenie gardła wywołane wirusem objawia się nie tylko bólami gardła, ale również głowy, bólami mięśni i stawów, a także gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Gardło jest zaczerwienione i rozpulchnione. Na migdałkach mogą pojawić się również niewielkie pęcherzyki z płynem surowiczym charakterystycznym dla tego typu infekcji. Przez kilka dni młoda mama może odczuwać lekkie osłabienie wywołane przez stany podgorączkowe (do 37,5 C zwłaszcza wieczorem).
  • Zapalenie gardła wywołane bakteriami objawia się bólem gardła, zwłaszcza przy przełykaniu, kremowobiałym nalotem na języku. Gardło jest przekrwione, a błona śluzowa ma odcień malinowy. Bakteryjnej infekcji towarzyszy zwykle wysoka temperatura  powyżej 38 stopni C.
  • Zapalenia gardła wywołane grzybami objawia się bólem gardła, gorączką nieprzekraczającą zwykle 38 stopni Celsjusza, suchym kaszlem, powiększonymi węzłami chłonnymi, brakiem łaknienia oraz ogólnym osłabieniem. Migdałki są powiększone i pokryte zwykle białawym nalotem. Nie występują tu bóle mięśni i stawów oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Ból gardła w ciąży – leczenie

Wirusowe zapalenie gardła w ciąży - leczenie

Wirusowe zapalenie gardła w ciąży nie wymaga antybiotykoterapii. Przyszłe mamy mogą skorzystać z wypróbowanych babcinych domowych sposobów do których należą:

  • płukanie gardła roztworem  wody utlenionej (4 łyżeczki na ok. pół szklanki przegotowanej i przestudzonej wody),
  • płukanie gardła roztworem soli kuchennej (1 łyżeczka soli na szklankę wody),
  • płukanie gardła naparem z ziół np. z tymianku, szałwii i rumianku lub rzepiku (zioła dostępne w torebkach ekspresowych zaparzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu),
  • płukanka z miodu (4 łyżki miodu na 1 szklankę ciepłej wody),
  • napar z siemienia lnianego na ból gardła i kaszel (zaparzone siemię lniane łączymy z miodem i popijamy kilka razy dziennie),
  • syrop z cebuli (poszatkowaną cebulę umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku i zasypać cukrem. Gdy cebula puści sok stosować 1 łyżkę stołową kilka razy dziennie),
  • tantum verde – występuje zarówno w postaci aerozolu jak i tabletek do ssania. Jeśli masz wątpliwości, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.
Bakteryjne zapalenie gardła w ciąży - leczenie
Bakteryjne zapalenie gardła w ciąży wymaga leczenia antybiotykami. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Grzybicze zapalenie gardła w ciąży - leczenie
Grzybicze zapalenie gardła w ciąży wymaga specjalnego leczenia przeciw grzybiczego. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

informacjaPAMIĘTAJ! Leczenie każdej infekcji nie tylko w ciąży wymaga odpoczynku i przyjmowania dużej ilości płynów. Ze względu na rozwijające się w twoim brzuchu dziecko szczególnie uważaj na leki i zioła, które nie są ci znane lub których nie zaakceptował twój lekarz prowadzący.

 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (8 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/08/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

Jedna odpowiedź do “Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?”

  1. wawa wawa pisze:

    Ból gardła w ciązy można złagodzić poprzez inhalację. Np. nad parującymi ziemniakiami lub nad gotowaną kapustą. Sprawdzone w mojej rodzinie. Jak nie mmamy czasu na gotowanie trzeba kupić floradix, taki syrop na bazie ziół i miodu. Nawet smakuje:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *