Badanie na ojcostwo - na czym polega i jakich informacji dostarcza?Badaniaprenatalne.pl

Badanie na ojcostwo

badanie na ojcostwo

Aktualizacja 8 marca 2018 r.

Badanie na ojcostwo to test genetyczny, umożliwiający wiarygodne i pewne potwierdzenie albo wykluczenie ojcostwa. Można je zrealizować w ciąży albo po urodzeniu dziecka, do celów prywatnych albo sądowych. Analizuje się próbki materiału genetycznego dziecka, mężczyzny i ewentualnie matki, których rodzaj zależy od rodzaju badania.

Badanie na ojcostwo – na czym polega?

Najpierw niezbędne jest pobranie próbek DNA od osób badanych. W zależności od rodzaju testu można przekazać mikroślady (np. używany smoczek, włosy z cebulkami), krew, wymazy z wewnętrznej strony policzka bądź płyn owodniowy czy kosmówkę.

Kolejnym krokiem jest ustalenie profili genetycznych, czyli tzw. „genetycznych odcisków palca”. Każdy człowiek posiada swój unikalny profil, który został odziedziczony po rodzicach (pół na pół po ojcu i matce). Później ustalone profile zostają porównane, dzięki czemu można jednoznacznie określić pokrewieństwo.

badanie na ojcostwo Badanie na ojcostwo – rodzaje

Badanie na ojcostwo można realizować już od 8 tygodnia ciąży. Może być też wykonane po narodzinach dziecka. Wykonuje się je prywatnie albo do celów sądowych (tylko test po urodzeniu), wybierając odpowiednie do swojej sytuacji.

Każdy test daje jednak równie pewny wynik i pozwala uzyskać spokój dotyczący tak ważnej sfery życia. Badanie prywatne zlecić można bez podawania danych osobowych, a jego wykonanie możliwe jest z dowolnych próbek, również pobranych w domu. Test sądowy wymaga natomiast specjalnej procedury, w tym pobrania próbek w placówce oraz dołączenia ekspertyzy do wyniku.

Badanie na ojcostwo – o czym mówi wynik?

Rezultat badania na ojcostwo jednoznacznie pokazuje, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa jest zawsze całkowicie pewne i jednoznaczne, niezależnie od rodzaju pobranych próbek czy rodzaju testu. Co więcej, wystarczy zrealizować jedno badanie w życiu, ponieważ DNA nie zmienia się. Warto również dawać sobie sprawę, że także wynik testu w ciąży będzie taki sam jak tego wykonywanego po narodzinach, gdyż DNA ustalone jest już w życiu płodowym.

 

 

POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA


Badanie na ojcostwo
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy