Test NIFTY to nowoczesne badanie prenatalne, które jest całkowicie nieinwazyjne. Dzięki temu jest bezpieczne zarówno dla nienarodzonego dziecka, jak i dla matki. Test NIFTY zaleca się wykonać między 12 a 24 tygodniem ciąży by stwierdzić, czy płód nie jest obciążony wadami genetycznymi. Test NIFTY pro jest alternatywą dla mniej nowoczesnych badań, które mogą nieść ze sobą niewielkie ryzyko poronienia, a do tego wiążą się z niepotrzebnym stresem, który źle wpływa na ciężarną.
Kto powinien wykonać test NIFTY?
Jakie labolatorium wykonuje test NIFTY?
Jaki materiał jest potrzebny do testu NIFTY?
Jak wygląda próbka do testu NIFTY?
Ryzyko zaburzeń genetycznych płodu wzrasta u kobiet po 35 roku życia, dlatego też kobiety w tej grupie wiekowej powinny wykonywać badania prenatalne. Test NIFTY zalecany jest również u kobiet młodszych, które miały w swojej rodzinie przypadki schorzeń genetycznych oraz takich, które uzyskały nieprawidłowe wyniki podczas wykonywania innych badań prenatalnych i ciążowych.
Wiele laboratoriów na terenie całego kraju wykonuje Test NIFTY. Należy szukać laboratoriów, które specjalizują się w analizach genetycznych. Próbki można pobrać również w laboratoriach współpracujących, które są rozsiane na terenie całego kraju. Dzięki temu pacjentki mogą wybrać placówkę blisko swojego miejsca zamieszkania.
Test NIFTY jest nieinwazyjny i wymaga pobrania jedynie próbki krwi żylnej od matki. Taka ilość wystarczy, by wyizolować z próbki DNA płodu, przeprowadzając dokładną analizę genetyczną. Kobieta nie musi w żadnej specjalny sposób przygotowywać się do przeprowadzenia badania, nie jest także wymagane bycie na czczo.
Próbka uzyskiwana do wykonania testu NIFTY właściwie nie różni się o tej, która pobierana jest w celu standardowej morfologii. Od ciężarnej pacjentki pielęgniarka pobiera próbkę około 10 ml krwi żylnej. Uzyskany w ten sposób materiał poddaje się szczegółowej analizie, wykorzystując do tego zaawansowane techniki sekwencjonowania. Wyniki badania są dostępne już w przeciągu 10 dni roboczych.
Data publikacji: 26/04/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021