Test NIFTY (Non-invasive Fetal Trisomy Test) szturmem wszedł się na listę badań prenatalnych. Pozwala na wykrycie wad genetycznych u płodu, tj. zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau ale także pozwala oszacować ryzyko poronienia czy też ryzyko urodzenia martwego dziecka. Test pozwala ocenić także genetyczną płeć dziecka. Test ten jest nieinwazyjnym badaniem, jego wykonanie nie stwarza ryzyka dla płodu, pobierana jest krew matki. Otrzymany wynik jest dokładny w ponad 99%.
• Gdzie jest wykonywany test NIFTY?
• W jaki sposób pobiera się krew do testu NIFTY?
• Wynik fałszywie negatywny testu NIFTY – co oznacza?
• Wynik fałszywie pozytywny testu NIFTY – co oznacza?
Wiele przychodni w Polsce umożliwia wykonanie testu NIFTY pro. Część z tych placówek umożliwia także, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej, domową wizytę pielęgniarki w celu pobrania krwi matki.
Do testu NIFTY pobiera się 10 ml krwi obwodowej z żyły łokciowej kobiety pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży. Kobieta nie musi specjalnie przygotowywać się do procedury, nie musi być także na czczo. Krew można pobrać w każdym, odpowiednim dla niej momencie.
Następnie, w laboratorium, izolowane jest DNA płodu z krwi matki i jego analiza poprzez zaawansowane techniki sekwencjonowania i analizy bioinformatyczne. Czas oczekiwania na wynik to ok. 9 dni roboczych.
Wynik fałszywie negatywny to ryzyko, że test nie wykrył wady genetycznej płodu, gdy faktycznie taka istnieje. Test NIFTY jest testem bezpiecznym, gwarantuje wiarygodność wyników. Prawdopodobieństwo otrzymania wyniku fałszywie negatywnego wynosi 0,01%.
To ryzyko, że test błędnie wykrył wadę genetyczną płodu, podczas gdy w rzeczywistości płód rozwija się prawidłowo. Takie ryzyko wynosi mniej niż 0,5% wyników pozytywnych.
W przypadku wyniku pozytywnego testu NIFTY zalecane jest wykonanie badania inwazyjnego, tj amniopunkcji, czyli bezpośrednie pobranie materiału genetycznego płodu.
Test NIFTY jest bardzo czułym testem przesiewowym, wynik jest dokładny w ponad 99%. Test ten zyskał przychylność lekarzy i położników, a przede wszystkim przyszłych matek na całym świecie. Warto go wykonać, jest bezpieczny dla płodu, a pozwala uspokoić przyszłych rodziców co do zdrowia ich dziecka.
Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021