Na czym polega badanie KIR?

Na czym polega badanie KIR?

Badanie KIR - jak przeprowadzane jest badanie KIR

Badanie KIR polega na analizie receptorów na powierzchni naturalnych komórek cytotoksycznych NK, które wchodzą w skład systemu odporności. Mają one działanie hamujące lub aktywujące – nieprawidłowe reakcje pomiędzy receptorami mogą prowadzić do niepłodności immunologicznej, która dotyka coraz większą liczbę par.

Badanie KIR – jak przeprowadzane jest badanie KIR ?
Badanie KIR cena – ile zapłacimy za badanie KIR ?
Genotypowanie KIR – kiedy warto zrobić badanie KIR ?
Badanie KIR – dlaczego warto wykonać od razu badanie HLA-C ?

Badanie KIR – jak przeprowadzane jest badanie KIR ?

Badanie KIR opiera się na analizie próbki krwi żylnej pobieranej bezpośrednio w placówce laboratorium. Następnie próbka trafia do badania genetycznego, określanego jako genotypowanie KIR. Zaleca się wykonywać badanie KIR wraz z badaniem HLA-C, wówczas uzyskane wyniki mają największą wartość diagnostyczną.

Badanie KIR cena – ile zapłacimy za badanie KIR ?

Samo badanie KIR cena to około 450-500 złotych. W przypadku wykonywania analizy wraz z badaniem HLA-C cena wzrasta – koszt pakietu to około 800 złotych. Najkorzystniejsza finansowo jest oferta połączonych badań dedykowanych zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny – wówczas koszty sięgają około 1200 złotych. Warto jednak wspomnieć, że każde laboratorium ma własne cenniki i oferuje zróżnicowaną ofertę badań.

Genotypowanie KIR – kiedy warto zrobić badanie KIR ?

Badanie KIR jest zalecane do wykonania w przypadku podejrzenia niepłodności immunologicznej. Lekarze kierują na badanie wówczas, kiedy para ma problemy z poczęciem lub z nawracającymi poronieniami bez wyraźnej przyczyny. Analizę zleca się także wówczas, kiedy para poddawała się bezskutecznym próbom zapłodnienia in – vitro.

Badanie KIR – dlaczego warto wykonać od razu badanie HLA-C ?

Genotyp KIR, jak i kombinacje genów KIR kobiecych oraz HLA-C oraz męskie HLA-C mają wpływ na zapłodnienie i donoszenie ciąży. Komórki NK współpracują bowiem z antygenami zgodności tkankowej MHC klasy I, czyli HLA-C. Z tego też powodu zaleca się, by badania były wykonywane wspólnie, wówczas uzyskany wynik jest wysoce wiarygodny i pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy. Może się bowiem zdarzyć, że sam wynik badania KIR będzie niewystarczający i wówczas należy wykonywać kolejne badanie, co generuje dodatkowe koszty i czas.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2022, Data aktualizacji: 17/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *