Badanie KIR – informacje o badaniu

Badanie KIR - dla kogo jest polecane

Trudności z zajściem w ciąże to dość powszechny problem, w Polsce szacuje się, iż bezpłodność dotyczy około 15-20% par w wieku rozrodczym. Zarówno niepłodność, jak również problemy z utrzymaniem ciąży mogą mieć różne źródło. Wpływ mogą mieć tutaj czynniki genetyczne, hormonalne, anatomiczne lub immunologiczne. Warto poznać przyczynę tego problemu, a pomocne w tym może być między innymi badanie KIR.

Badanie KIR – dla kogo jest polecane?
Czym jest genotypowanie KIR?
Badanie KIR – cena, refundacja NFZ
Badanie KIR – jak się przygotować?

Badanie KIR – dla kogo jest polecane?

Badania KIR zalecane są u par, gdzie występuje podejrzenie tak zwanej „niepłodności immunologicznej”. W tym wypadku niemożność zajścia w ciąże może wynikać z zaburzonego funkcjonowania układu odpornościowego kobiety lub mężczyzny. Genotypowanie KIR jest pomocne między innymi w przypadku nawykowych poronień (czyli takich, których etiologia jest niewyjaśniona) oraz gdy występuje problem z implantacją zarodka. Zatem badanie KIR zaleca się parom starającym się o dziecko, u których liczne próby poczęcia i utrzymania ciąży kończą się niepomyślnie oraz przy nieudanych próbach in-vitro.

Czym jest genotypowanie KIR?

Genotypowanie KIR jest procedurą wykorzystującą reakcję łańcuchową polimerazy wraz ze starterami specyficznymi dla genów kodujących receptory KIR. W tym przypadku namnażają się jedynie te geny bądź ich allele, które istnieją w komórkach osoby badanej. Wyodrębnia się receptory hamujące, mogące atakować zarodek i go nie przyjmować, jak również receptory aktywujące, niezbędne do odpowiedniego rozwoju łożyska.

Badanie KIR – cena, refundacja NFZ

Cena badania KIR waha się miedzy 400 a 600 złotych, więc jest badaniem relatywnie niedrogim. Ma ono zaś ogromne znaczenie w diagnostyce niepłodności i nawracających poronień, dlatego lekarze często je wykonują. Nie jest niestety badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badanie KIR – jak się przygotować?

Badanie KIR wykonuje się z krwi obwodowej. Pacjent poddający się badaniu nie musi być na czczo. Przed pobraniem materiału, osoba badana proszona jest o podpisanie deklaracji, gdzie wyraża zgodę na wykonanie molekularnego badania genetycznego.

Oceń

Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *