Badanie KIR - co warto wiedzieć?

Badanie KIR – co warto wiedzieć?

Kiedy zrobić badanie KIR

Niepłodność to problem, z którym zmaga się wiele par. Aby odpowiednio leczyć trudności z zajściem w ciążę warto jednak dotrzeć do ich przyczyn, które bardzo często wynikają z obniżonej lub zaburzonej odporności. Badanie KIR umożliwia szybkie, dokładne a przede wszystkim bezpieczne określenie przyczyn problemów z niepłodnością u kobiet. 

Kiedy zrobić badanie KIR ?
Badanie KIR cena – ile zapłacimy ?
Genotypowanie KIR – jak interpretować wyniki badania KIR ?
Dlaczego warto od razu robić badanie KIR oraz badanie HLA-C ?

Kiedy zrobić badanie KIR?

Wykonanie badania KIR zalecane jest kobietom, u których występują nawracające poronienia oraz dłuższe problemy z zajściem w ciążę bez określenia dokładnej przyczyny. Metodę stosuje się także u pacjentek, które mają problem z zapłodnieniem metodą invitro. KIR wyróżnia się wysoką dokładnością oraz bezpieczeństwem, ponieważ odbywa się poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi żylnej od przyszłej mamy.

Badanie KIR cena – ile zapłacimy?

Cena badania KIR jest uzależniony od placówki w której wykonywane jest badanie. Średnia cena wynosi jednak od 350 do 600 złotych.

Genotypowanie KIR – jak interpretować wyniki badania KIR ?

Interpretację wyników genotypowania KIR tak naprawdę powinien przeprowadzić lekarz prowadzący. Oczekiwanie na wyniki trwa około 7 dni. Jeżeli jednak chcemy dowiedzieć się wcześniej warto zwrócić uwagę na rodzaj genotypu jaki wykazało badanie. Najbardziej narażone na powikłania w trakcie ciąży oraz poronienia są kobiety, które posiadają genotyp KIR AA. Jeżeli natomiast test wykaże rodzaj KIR BR, zapłodnienie i ciąża powinny przebiegać bez komplikacji.

Dlaczego warto od razu robić badanie KIR oraz badanie HLA-C ?

Podczas wykonywania badania KIR zazwyczaj zalecane jest również zrobienie dodatkowego testu HLA-C. Dlaczego? Połączenie dwóch badań pozwala bowiem na osiągnięcie dokładniejszego wyniku testów. Jednoczesne przeprowadzenie dwóch badań nad niepłodnością immunologiczną pozwala bowiem na większą precyzję. Wielu lekarzy przy dłuższych problemach z zajściem w ciążę zaleca wykonane badania HLA-C zarówno u kobiety jak i u mężczyzny co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników oraz skuteczniejsze wdrożenie leczenia.

Oceń

Data publikacji: 31/03/2023, Data aktualizacji: 26/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *