Każda przyszła matka chciałaby mieć pewność, że jej dziecko urodzi się zdrowe. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i w razie jakiś komplikacji podjąć jak najszybciej odpowiednie leczenie warto wykonać badania prenatalne. Badania te są rekomendowane przez ginekologów i położników, jednocześnie pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwoju płodu.
Na czym polegają badania prenatalne?
Czy badania prenatalne wykonuje się przed ciążą?
Badania prenatalne – czy trzeba mieć skierowanie?
Badania prenatalne – o co pytać podczas badania?
Badania prenatalne różnią się od siebie rodzajem. Jednym z najpopularniejszych tego typu badań jest USG genetyczne, które polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego, które obrazuje takie parametry jak: obecność kości nosowej, ocena przezierności karkowej czy też wymiar CRL.
Natomiast test PAPP-A to połączenie USG z badaniem krwi. Jest to całkowicie nieinwazyjne badanie.
Kobiety w ciąży mają też do wyboru badania inwazyjne jak np., amniopunkcja. Badanie to polega na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie pęcherza płodowego. W ten sposób pozyskiwane są komórki płodu, które następnie hoduje się w In vitro, po czy określa się kariotyp dziecka.
Badania prenatalne wykonuje się w czasie ciąży. Pierwsze badanie wykonuje się między 11., a 13 tygodniem ciąży. Jeśli wykaże ono jakieś nieprawidłowości w rozwoju płodu wówczas lekarz prowadzący będzie kierował na bardziej szczegółowe badania jak np., test PAPP-A.
Na badania prenatalne nie trzeba mieć skierowania, ponieważ są to badania odpłatne, których nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli kobieta w ciąży chce mieć pewność, że jej dziecko urodzi się zdrowe musi zapłacić za wykonanie tego badania.
Wykonując to badanie warto lekarza zapytać o to czy badania prenatalne dają 100% pewności, że wykryte zostaną wszystkie wady, czy badanie jest bezpieczne, co w przypadku, gdy u dziecka zostanie wykryta wada i czy wynik badania prenatalnego jest wskazaniem do usunięcia ciąży. Dzięki temu będziemy mieć pewność co robić dalej.
Data publikacji: 22/10/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021