Tabletki antykoncepcyjne mają z założenia chronić kobietę przed zajściem w ciążę. Są one bardzo skuteczne, jeśli prawidłowo się je przyjmuje. Jednak nieregularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może znacznie obniżyć ich efektywność, co często prowadzi do ciąży. Działanie tabletek może być zaburzane także przez inne czynniki. Jakie? Jak rozpoznać ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych? Sprawdź!
Spis treści:
1. Ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych
2. Pierwsze objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych
3. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża
Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych to bardzo skuteczny sposób na zapobieganie ciąży. Jednak tak jak inne środki antykoncepcyjne nie dają one 100% pewności, że kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę.
Istnieją czynniki, które zaburzają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Najczęstszym z nich jest zaniedbanie. Wielu kobietom zdarza się zapomnieć o tabletce i zażyć ją zbyt późno. Znacznie obniża to skuteczność antykoncepcji. Oprócz zaniedbania działanie tabletek zaburzają także:
● Nadprogramowe kilogramy prowadzące do nadwagi i otyłości
● Wymioty i biegunki
● Przeziębienie i infekcja
● Picie alkoholu
● Przyjmowanie antybiotyków
● Stosowanie leków na odchudzanie i suplementów diety
Zobacz również: Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie?
Objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych są takie same jak w przypadku ciąży bez tabletek. Zaliczamy do nich:
● Opóźnienie krwawienia miesiączkowego
● Wymioty i mdłości
● Spadek energii
● Senność
● Częstsza potrzeba oddawania moczu
● Tkliwość piersi
Jeśli wymienione objawy u nas wystąpiły, to warto wykonać test ciążowy lub udać się na badanie krwi pod kątem hormonu beta-hcg. Dzięki temu szybko potwierdzimy lub wykluczymy ciążę.
Zobacz również: Tabletki antykoncepcyjne w trakcie ciąży – czy ich przyjmowanie może zaszkodzić dziecku?
Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest możliwa. Niestety zaprzestanie ich zażywania nie oznacza, że zajdziemy szybko w ciążę. Kobiecy organizm potrzebuje czasu, aby gospodarka hormonalna wróciła do równowagi. Statystyki podają, że 50% kobiet po odstawieniu tabletek zachodzi w ciążę w ciągu 3 miesięcy, a 83% w ciągu roku.
Na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wpływ ma wiele czynników. Odzyskanie równowagi hormonalnej to nie wszystko. To, jak szybko dojdzie do zapłodnienia po odstawieniu tabletek, zależy także od wieku kobiety czy jej stylu życia.
Jeśli planujemy potomstwo, to tabletki powinny zostać odstawione około 3 miesiące przed rozpoczęciem starań. Dzięki temu organizm kobiety będzie miał czas, aby powrócić do równowagi hormonalnej. W tym czasie warto zacząć suplementować kwas foliowy oraz wykonać morfologię, badanie moczu oraz badania w kierunku chorób zakaźnych np. toksoplazmozy, różyczki czy cytomegalii. Kobieta powinna zatroszczyć się także o swoją dietę i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.
Data publikacji: 02/10/2022
Dodaj komentarz