Anemia w ciąży - jakie są przyczyny i jak leczyć? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Anemia w ciąży

anemia w ciąży

Anemia, zwana inaczej niedokrwistością jest zjawiskiem dość często występującym wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wynika ona ze zmian zachodzących w organizmie przyszłej matki, jej pojawienia się nie należy jednak bagatelizować. Czym właściwie jest anemia i co należy robić, gdy już zostanie stwierdzona?

Czym jest anemia i jakie są jej przyczyny?

Anemia jest stanem chorobowym charakteryzującym się spadkiem poziomu hemoglobiny, będącej nośnikiem tlenu dla czerwonych krwinek. O anemii w ciąży mówi się gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 11 g/dl lub hematokrytu poniżej 33%.

Pojawienie się anemii może przyczynić się do zahamowania rozwoju płodu, powstawania różnego rodzaju wad wrodzonych, a w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić nawet do poronienia.

Przyczyną powstawania anemii u kobiet w ciąży jest zwykle niedobór żelaza – wynikający często z niedostatecznego wchłaniania tego pierwiastka – lub kwasu foliowego w ich organizmie. Wielu lekarzy zaleca więc przyszłym matkom wykonywanie regularnych badań krwi, które pozwolą wykryć wystąpienie ewentualnych nieprawidłowości. Jeśli to możliwe warto zrobić takie badanie jeszcze przed zajściem w ciążę, aby upewnić się czy poziom hemoglobiny jest odpowiednio wysoki.

Anemia w ciąży – objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów anemii u ciężarnych kobiet wymienia się przede wszystkim uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, bladość, kołatanie serca, osłabienie włosów i paznokci.

Niestety większość z tych objawów jest mało charakterystyczna, w wyniku czego często myli się je z symptomami charakterystycznymi dla samej ciąży. Dlatego też niezbędna jest odpowiednio wczesna diagnostyka, a w tym wykonywanie morfologii.

Anemia w ciąży – leczenie

W przypadku leczenia anemii niezwykle ważna jest prawidłowo skomponowana dieta. Powinna ona opierać się na produktach bogatych w żelazo, a zaliczają się do nich: wątróbka, wołowina, cielęcina, nasiona fasoli i soi, ciemne pieczywo, sardynki, kasze gruboziarniste oraz żółtka jaj. Analogicznie, kobieta spodziewająca się dziecka powinna ograniczyć spożywanie produktów, które będą utrudniać przyswajanie żelaza, a zaliczają się do nich m.in. herbata, kawa i cola.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

W przypadku anemii warto spożywać również produkty bogate w witaminę C, która wspomaga wchłanianie żelaza przez nasz organizm. Produktami zawierającymi duże ilości tego składnika będą głównie warzywa i owoce cytrusowe. Czasem zdarza się jednak, że sama dieta nie wystarcza, niezbędne jest wówczas zastosowanie odpowiedniej suplementacji. W ciężkich przypadkach, spowodowanych np. wystąpieniem obfitego krwawienia, konieczne jest wykonanie transfuzji krwi.

Choć anemia występująca wśród kobiet w ciąży traktowana jest jako normalne i powszechne zjawisko, nie należy jej ignorować. Profilaktyczne wykonywanie morfologii oraz zastosowanie odpowiedniej diety i suplementacji pozwoli uchronić malucha przed ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych, a matce zachować dobre samopoczucie w trakcie trwania ciąży.

Zobacz też: Zakrzepica w ciąży – jak ją zdiagnozować i leczyć?


Anemia w ciąży
5 Liczba ocen: 4

Przeczytaj również:

10/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij