W przypadku starań o ciążę, kobietę cieszy brak okresu. Test negatywny jest wtedy niemiłym zaskoczeniem. Co może być inną przyczyną spóźniania się miesiączki? Czy test ciążowy może nie wykryć ciąży, która istnieje? Kiedy brak okresu trzeba skonsultować z ginekologiem?
Spis treści
Być może doszło do zapłodnienia, ale ciąża jest bardzo wczesna i test jej nie wykrył, ponieważ:
Dlatego po kilku dniach braku miesiączki powinno się jeszcze raz zrobić test ciążowy. Zaburzenia miesiączkowania są czasami wynikiem drastycznej diety, zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia) niedowagi lub nadwagi. Pojawiają się również w wyniku silnego stresu lub przemęczenia organizmu. Nieregularne cykle miesiączkowe nie są niczym nadzwyczajnym po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Termin miesiączki może ulec znacznemu opóźnieniu w wyniku zmiany strefy czasowej w trakcie podróży.
Brak okresu może być przejawem wielu chorób, między innymi:
Rozregulowanie się cyklu miesiączkowego może być związane z przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresyjnych, nasennych, hormonalnych).
Kobieta, która do tej pory miesiączkowała regularnie, powinna iść do ginekologa po 60 dniach od ostatniej prawidłowej miesiączki. Jednorazowe rozregulowanie się cyklu menstruacyjnego zdarza się praktycznie u każdej kobiety w wieku rozrodczym i nie musi oznaczać czegoś złego. Jeżeli jednak miesiączki nie ma przez 2 miesiące lub cykle menstruacyjne są nieregularne, trzeba wykonać badania, aby wykluczyć wcześniej wymienione choroby. Natomiast brak okresu wymaga pilnej interwencji lekarskiej, gdy pojawiło się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych połączone z:
Objawy te mogą sugerować ciążę pozamaciczną, np. w jajowodzie. Jeżeli tak jest, to niestety zagraża ona życiu kobiety. Trzeba ją jak najszybciej usunąć.
Data publikacji: 30/12/2024
Dodaj komentarz