Niskie ciśnienie a ciąża - czy to ryzykowne?

Niskie ciśnienie a ciąża – czy to ryzykowne?

niskie ciśnienie a ciąża

Kobiety w ciąży często mają niskie ciśnienie krwi. Wiele z nich obawia się, że wpłynie to na rozwój płodu. Czy niskie ciśnienie a ciąża to ryzykowne połączenie? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam oraz podpowiadamy, jak można naturalnie zapobiegać skutkom obniżonego ciśnienia w ciąży.

Niskie ciśnienie a ciąża – jakie powinno być idealne ciśnienie w ciąży? Dlaczego w trakcie ciąży jest niższe?

Normy ciśnienia w ciąży są takie same jak w przypadku całej populacji osób dorosłych (oprócz ludzi w starszym wieku). Za prawidłowe uznaje się ciśnienie:

  • skurczowe – 100-139 mmHG,
  • rozkurczowe – 60-89 mmHG

Natomiast idealny pomiar ciśnienia to 120/80. W związku z tym niskie ciśnienie to te poniżej 100/60, a nadciśnienie diagnozuje się przy wyniku wyższym niż 139/89.

Niskie ciśnienie krwi w ciąży – dlaczego

Czasami kobieta w ciąży ma niskie ciśnienie krwi, ponieważ należy do tzw. niskociśnieniowców pierwotnych, czyli osób, które od zawsze miały niskie ciśnienie. Przyszła mama, która jeszcze przed zapłodnieniem należała do tego grona, zazwyczaj nie ma objawów niskiego ciśnienia, ponieważ jej organizm jest do niego przyzwyczajony. Młoda kobieta zazwyczaj nie ma powodu, aby je mierzyć, więc pierwszy jego pomiar w ciąży może mocno zaskoczyć i wystraszyć. Ciśnienie krwi znacznie się obniża u każdej ciężarnej, ale nie wszystkie z nich mają jego objawy. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu przyszłej mamy. Zaledwie kilka dni po zapłodnieniu następuje szybki wzrost poziomu progesteronu we krwi – hormonu, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Zmienia on funkcjonowanie układu krążenia, m.in. rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje właśnie obniżenie ciśnienia krwi. Może ono również wynikać z odwodnienia, o co wcale nie jest tak trudno przy ciążowych mdłościach i wymiotach. Natomiast przy bardzo niskim ciśnieniu ginekolog powinien zlecić pacjentce wykonanie dodatkowych badań, ponieważ może to być przejaw choroby, np. cukrzycy, anemii, niedoczynności nadnerczy. Bywa ono też efektem stosowania leków (np. psychotropowych).

Za niskie ciśnienie krwi w ciąży – objawy i leczenie

Niskie ciśnienie krwi w ciąży jest przyczyną złego samopoczucia. Ciężarna czuje się osłabiona, może mieć zawroty i bóle głowy oraz mroczki przed oczami. Czasami doprowadza to do omdlenia, czyli chwilowej utraty przytomności. Może też odczuwać mdłości oraz doświadczać szumów w uszach. Niskie ciśnienie krwi w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu, więc się go nie leczy. Chyba że wynika ono z choroby. Kobieta w ciąży może jednak samodzielnie poprawić swoje samopoczucie, dzięki:

  • picie co najmniej 2 l. na dobę,
  • unikanie długiego stania oraz gwałtownego wstawania (np. z łóżka, krzesła),
  • ograniczenie spożywania moczopędnych produktów,
  • wprowadzeniu aktywności fizycznej do codziennej rutyny (pobudza krążenie krwi).
Oceń

Data publikacji: 27/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *