Staranie się o dziecko - objawy ciąży przed okresem

Staranie się o dziecko – objawy ciąży przed okresem

objawy ciąży przed okresem

Kobieta, która stara się dziecko czasami podejrzewa ciążę jeszcze przed miesiączką, ponieważ jej organizm zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Czy rzeczywiście można mieć objawy ciąży przed okresem? Czy da się potwierdzić zapłodnienie przed terminem miesiączki?

Objawy ciąży przed okresem – jakie dolegliwości najczęściej wzbudzają nadzieję u kobiety?

Kobieta zazwyczaj podejrzewa ciążę przed okresem, gdy dopada ją: zmęczenie, tkliwość piersi, zawroty głowy i mdłości. Mogą to być objawy wczesnej ciąży, ale także PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jego oznaki “podszywają się” pod dolegliwości ciążowe, ponieważ za jego występowanie odpowiada zwiększenie poziomu progesteronu po jajeczkowaniu. Niektóre panie są na tyle wrażliwe, że reagują na to złym samopoczuciem. PMS może się nasilać między 25 a 35 rokiem życia, a więc właśnie wtedy, gdy wiele kobiet chce zostać mamą. Kobiety starające się o dziecko czasami używają termometrów owulacyjnych, aby określić termin jajeczkowania. Dzięki temu mogą zauważyć dość obiecujący objaw ciąży przed okresem, a mianowicie utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała dłużej niż kilka dni po owulacji. Kobieta musi jednak sprawdzać temperaturę przez cały cykl i to o tej samej porze (najlepiej zaraz po obudzeniu się i po przespaniu bez przerw co najmniej 4 godzin). Ponadto pomiary trzeba regularnie nanosić na wykres, aby móc zauważyć pewne prawidłowości. Ponadto temperatura może spaść dopiero w trakcie miesiączki. Objawem ciąży, który można zaobserwować już między 5 a 10 dniem po zapłodnieniu, jest pojawienie się krwi w śluzie. Zauważa to u siebie około 25% kobiet. Następuje na skutek procesu implantacji zarodka w macicy.

Wczesne potwierdzenie ciąży – czy to możliwe przed okresem?

Obecnie można już nabyć test ciążowy, który według zapewnień producenta wykrywa ciążę już 10 dni po poczęciu. Problem w tym, że terminu zapłodnienia nie da się precyzyjnie określić. Nie musi to być dzień, w którym doszło do stosunku seksualnego, ponieważ plemniki mogą zapłodnić komórkę jajową dopiero po kilku dniach. W związku z tym test może nie może wykryć ciąży, ponieważ w moczu przyszłej mamy będzie za mało hormonu ciążowego. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku badania HCG z krwi. Jest on trochę bardziej czuły, ale również nie może być wykonany za wcześnie. Dlatego lepiej poczekać te kilka dni, a najlepiej odczekać 6-8 tygodni od terminu ostatniej miesiączki. Jeżeli doszło do zapłodnienia, to na USG będzie można już zobaczyć zarodek, a być może także bijące serduszko.

Oceń

Data publikacji: 27/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *