Ból jajników – ciąża czy okres? Czy ból jajników to objaw ciąży?

Ból jajników - ciąża czy okres? Czy ból jajników to objaw ciąży?

Ból jajników to dolegliwość, która zaskakuje wiele kobiet. Część z nich zastanawia się wtedy: ból jajników – ciąża czy okres? Okazuje się, że może to mieć też inne przyczyny. Czy ból jajników zawsze trzeba skonsultować z lekarzem i leczyć?

Ból jajników – ciąża czy okres? Przyczyny bólu jajników

Są kobiety, które co miesiąc czują ból jajników. Zazwyczaj albo w połowie cyklu menstruacyjnego, albo kilka dni przed miesiączką. Przeważnie dobrze wiedzą wtedy co on oznacza. Wątpliwości mają panie, którym takie dolegliwości wcześniej nie dokuczały. Ból jajników około 10-16 dni po ostatniej miesiączce to nie objaw ciąży. Chyba że kobieta pomyliła okres z plamieniem po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Zdarza się to czasami u kobiet, które mają krótkie i słabe miesiączki. Zazwyczaj jednak ból jajników w połowie cyklu to oznaka ważnego procesu – jajeczkowania, które jest przecież niezbędne do poczęcia. Nieprzyjemne doznania w trakcie i po owulacji to efekt pęknięcia pęcherzyka Graffa i wędrówki komórki jajowej z jajników do jajowodów i wzdłuż tych drugich. Z kolei ból jajników na tydzień przed okresem to jeden z sygnałów PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Jego objawy są najbardziej wyraźne między 25 a 35 rokiem życia, więc właśnie wtedy, gdy kobiety często starają się o dziecko. Ból jajników przed okresem może być objawem ciąży, ale można to podejrzewać, dopiero gdy kobiecie spóźnia się miesiączka lub krwawienie jest wyjątkowo skąpe.

Ból jajników – ciąża czy okres? A może choroba?

Załóżmy, że kobietę bolą jajniki. Krwawienie nie pojawia się w przewidzianym czasie, ale test ciążowy jest negatywny. Co to oznacza? Ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy wymaga przeprowadzenia badań przez ginekologa. Jeżeli ból trwa długo, jest coraz silniejszy i promieniuje do pleców, miednicy lub uda – nie można czekać. To może być objaw skrętu jajnika i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej, aby nie dopuścić do martwicy jajnika oraz innych powikłań (zakażenia, zapalenia otrzewnej, powstania zrostów, sepsy). Kobieta powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Przy lekkim bólu może ona zarejestrować się na kontrolną wizytę w gabinecie ginekologicznym. Lekarz musi w pierwszej kolejności zrobić USG, aby sprawdzić narządy rodne. Ból może być sygnałem zmian w obrębie jajników, jakimi są torbiele jajnika. Zazwyczaj znikają one same, ale trzeba je wyleczyć przed ciążą. Kobieta może też źle zlokalizować źródło bólu. Dlatego ginekolog musi sprawdzić inne narządy, np. jajowody, szyjkę macicy, wyrostek robaczkowy.

 

 

Oceń

Data publikacji: 02/12/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *