Wyjaśniamy jak przygotować się do badania prenatalnego. Krok po kroku przeprowadzimy każdą mamę przez czynności, o których należy pamiętać przed: testem PAPP-a, USG genetycznym, badaniem NIPT oraz tzw. testami inwazyjnymi.
Spis treści
Jest to badanie, którego celem jest ocena stanu zdrowia płodu. Badania tego typu wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Przynajmniej raz na kwartał ocenia się rozwój dziecka za pomocą USG. Inne badania mają charakter jednorazowy. Badania prenatalne dzieli się na te, na które można skierować każdą kobietę w ciąży oraz takie, które wykonuje się tylko u niektórych ciężarnych. Podział ten wynika przede wszystkim ze stopnia bezpieczeństwa testu prenatalnego. Do nieinwazyjnych (bezpiecznych) badań prenatalnych zalicza się:
Natomiast w uzasadnionych przypadkach ginekolog ma prawo skierować kobietę w ciąży na inwazyjne badania prenatalne, czyli amniopunkcję, kordocentezę lub biopsję kosmówki. Nazywa się je inwazyjnymi, ponieważ wiążą się z ingerencją w organizm matki, niekiedy też płodu. Nie są one też w 100% bezpieczne dla dziecka, chociaż powikłania zdarzają się dosyć rzadko.
Od kobiet w ciąży nie wymaga się jakiś skomplikowanych przygotowań się do badań prenatalnych. Istnieje jednak kilka wytycznych, o których należy pamiętać, a mianowicie:
Data publikacji: 25/11/2024
Dodaj komentarz