Zatkany nosek u noworodka – jakie są przyczyny, jak sobie z nim radzić i kiedy pójść do lekarza

Zatkany nosek u noworodka to dolegliwość, która spotyka niemalże każde dziecko w pierwszych tygodniach życia, powodując dyskomfort i trudności w oddychaniu. Dowiedz się jakie mogą być powody niedrożnego noska: jak sobie z nimi poradzić i kiedy należy udać się do lekarza. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co powoduje zatkany nosek u noworodka? Poznaj przyczynę!

Noworodek dopiero uczy się funkcjonowania po drugiej stronie brzuszka. Nie bez powodu mówi się o tzw. czwartym trymestrze, w którym to dziecko dostosowuje się do normalnych dla nas czynności. Maluszki w pierwszych tygodniach życia oddychają wyłącznie przez nos, a wąskie przewody nosowe nie ułatwiają mu tego zadania. U noworodków może znajdować się w nosku jeszcze tzw. maź płodowa bądź typowa fizjologiczna wydzielina. To całkiem normalne zjawisko, jednak w połączeniu z wąskimi przewodami nosowymi powodują tzw. sapkę czy efekt kataru.

Poważniejszą przyczyną sapki u noworodka może być także refluks ukryty. Jeśli do objawów sapki dochodzi także kaszel bez widocznych objawów infekcyjnych skonsultuj się z pediatrą.

Sapka noworodka – jak pomóc dziecku?

Zatkany nosek u noworodka spędza niejednemu rodzicowi sen z powiek. Maluszek niespokojnie śpi, ma problem z jedzeniem i jest marudny. Nawet niewielka ilość wydzieliny powoduje u niego ogromne rozdrażnienie. Sprawdzonym sposobem jest zakraplanie noska solą fizjologiczną i odciąganie wydzieliny aspiratorem dla dziecka. Możliwe jest także wykonanie inhalacji z soli fizjologicznej. By jeszcze bardziej ułatwić oddychanie noworodkowi można układać go na poduszce typu klin, gdzie będzie miał uniesioną główkę, a katarek nie będzie zatrzymywać się w nosie.

Zatkany nosek u noworodka – kiedy do lekarza?

Jeżeli u Twojego maluszka dojdą kolejne niepokojące objawy takie jak kaszel, podwyższona temperatura, brak apetytu i wzmożona płaczliwość udaj się do lekarza pediatry, by sprawdzić przyczynę nieżytu nosa u noworodka.

 

Pierwsze tygodnie z noworodkiem mogą wydawać się ciężkie, ponieważ uczycie się siebie nawzajem. Poznawanie maluszka i odpowiednie reagowanie na napotkaną dolegliwość gwarantują mu szybką pomoc i komfortowy rozwój. Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości możesz umówić się z dzieckiem do pediatry aby otrzymać prawidłową diagnozę. Stan zdrowia noworodka potrafi się szybko zmienić, a zwykły katar może przerodzić się w poważne zapalenie płuc.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2024, Data aktualizacji: 10/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *