Objawy poronienia wczesnej ciąży – na co należy zwrócić uwagę?

Utrata upragnionej ciąży, nawet na wczesnym etapie jest bolesnym doświadczeniem dla par. W tym artykule omówimy jakie są objawy poronienia wczesnej ciąży, co wpływa na jej utratę oraz jak zapobiec temu w przyszłości.

Z medycznego punktu widzenia poronienia wczesnej ciąży dotyczą ciąży przed 12. tygodniem. Choć poronienie to trudne doświadczenie, musisz wiedzieć jakie są objawy poronienia wczesnej ciąży – szybsza reakcja zapewni odpowiednią pomoc i zminimalizuje ryzyko powstania komplikacji.

Częste objawy utraty ciąży:

 

  • Krwawienie z dróg rodnych. To najczęstsze objawy poronienia wczesnej ciąży. Krew przypomina standardową miesiączkę – może być jasno czerwona lub brązowa, a jej intensywność waha się od drobnego plamienia do obfitego krwawienia. Zanim wpadniesz w panikę udaj się do swojego ginekologa na – w niektórych przypadkach krwawienie ma inne podłoże, zupełnie nie zagrażające ciąży.
  • Skurcze i ból brzucha – jeśli ból jest zbliżony do menstruacyjnego i połączony ze skurczami skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zdarza się, że boleści brzucha związane są ze zmianami hormonalnymi podczas ciąży.
  • Utrata wszystkich ciążowych objawów również może stanowić objawy poronienia wczesnej ciąży. Jeśli nagle minęły nudności, tkliwość piersi, zmęczenie czy senność warto skonsultować to z ginekologiem bądź położną. W pierwszym trymestrze objawy z dnia na dzień się nasilają i ich zaprzestanie może sugerować poronienie.

Jakie są przyczyny poronienia?

  • Nieprawidłowości genetyczne zarodka – tzw. anomalie chromosomowe. Uniemożliwiają one prawidłowy rozwój zarodka.
  • Zaburzenia hormonalne – problemy z tarczycą, zespół policystycznych jajników, czy niedobór progesteronu mogą być przyczyną poronienia.
  • Choroby matki – wszelkie choroby autoimmunologiczne, cukrzyca czy nadciśnienie, a także infekcje zwiększają ryzyko poronienia.
  • Używki i alkohol – palenie papierosów, nieprawidłowa dieta czy spożywanie alkoholu.

 

Utrata nienarodzonego dziecka to ogromny cios nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Mnóstwo kobiet zadaje sobie pytania co było powodem straty, jak uniknąć jej w przyszłości? Opcją może okazać się wykonanie testów genetycznych. Jeśli to pierwsze poronienie najczęstszym wyborem jest wykonanie badania na trombofilię oraz badania HLA-C. Daj sobie czas na regenerację. Twoje ciało potrzebuje kilku tygodni na powrót do równowagi hormonalnej. Zadbaj o swój umysł – być może wizyta u psychologa ułatwi ułożenie wszystkiego w głowie i polepszy Twoje samopoczucie.

Oceń

Data publikacji: 07/09/2024, Data aktualizacji: 10/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *