Co oznaczają bolesne ruchy dziecka w brzuchu? Czy to powód do niepokoju?

bolesne ruchy dziecka

Ruchy dziecka pozwalają nam odczuć, że posiadanie dziecka już za kilka miesięcy jest realną wizją. Jest to przepiękne uczucie, które wywołuje ogromne wzruszenie. Zdarza się jednak, że ruchy dziecka w brzuchu stają się bolesne. Czy tak powinno być? Co oznaczają bolesne ruchy dziecka? Przeczytaj w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Ruchy dziecka w brzuchu – jak powinny wyglądać?
  2. Bolesne ruchy dziecka – czy to normalne?
  3. Bolesne ruchy dziecka – jak złagodzić ból?

Ruchy dziecka w brzuchu – jak powinny wyglądać?

Około 20 tygodnia ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać pierwsze, bardzo delikatne ruchy swojego dziecka. Te wczesne sygnały mogą przypominać łaskotanie lub lekkie bulgotanie w brzuchu, co sprawia, że często są one niezauważalne. Najczęściej przegapiają je kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy i nie wiedzą, czego się spodziewać.

Wraz z upływem czasu ruchy dziecka w brzuchu stają się bardziej wyraźne i intensywne. Maluch wykonuje różne akrobacje, przez co niekiedy można nawet zaobserwować falowanie brzucha. Jednak pod koniec ciąży, z powodu ograniczonej przestrzeni, jego aktywność maleje.

Zobacz również: Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Bolesne ruchy dziecka – czy to normalne?

W trzecim trymestrze, szczególnie między 7. a 8. miesiącem ciąży, wiele kobiet zgłasza ból spowodowany ruchami dziecka. W tym okresie maluch jest już bardzo silny i ruchliwy, a także ma jeszcze dużo przestrzeni w macicy. Pozwala mu to na energiczne przeciąganie się i kopanie. Z biegiem czasu jednak ilość miejsca w macicy maleje, co sprawia, że ruchy dziecka stają się mniej bolesne i mniej odczuwalne.

Bolesne ruchy dziecka – jak złagodzić ból?

Kiedy odczuwasz ból spowodowany ruchami dziecka, warto spróbować zmienić pozycję, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli np. siedzisz, postaraj się wstać i przejść się krótko. Jeśli leżysz, spróbuj przekręcić się na drugą stronę. Innym sposobem może być uklęknięcie i oparcie się na dłoniach, czyli przyjęcie tzw. pozycji na czworaka. Dla niektórych kobiet skuteczne może być również delikatne bujanie się na piłce.
Warto pamiętać, że w ciąży nie należy stosować żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Jest to wykluczone, ponieważ może to być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Jeśli ból jest intensywny lub ruchy dziecka stają się niepokojące, zawsze warto skontaktować się z ginekologiem.

1/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *