Jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji? Przegląd dostępnych opcji

jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji przegląd dostępnych opcji

Wybór metody antykoncepcji może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje wiele metod, które różnią się od siebie oferowanym komfortem, skutecznością oraz możliwymi skutkami ubocznymi. Warto więc poświęcić chwilę i wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji. Sprawdź nasz przegląd dostępnych opcji, który nieco ułatwi Ci decyzję!

Spis treści:

  1. Prezerwatywy
  2. Tabletki antykoncepcyjne
  3. Plastry antykoncepcyjne
  4. Iniekcje
  5. Metoda kalendarzykowa

Prezerwatywy

Prezerwatywy są jedną z najbardziej popularnych i łatwo dostępnych form antykoncepcji. Dostępne są w różnych rozmiarach, materiałach i wariantach. Są one nie tylko bardzo skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale także chronią nas przed przenoszeniem chorób wenerycznych. Prezerwatywy nie są polecane osobom, które mają uczulenie na lateks.

Zobacz również: Antykoncepcja – badania przy i przed rozpoczęciem

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które hamują owulację i utrudniają zapłodnienie. Są one bardzo skuteczne. Zakupić możemy je w aptece jedynie na receptę. Przed ich zakupem musimy więc wybrać się do ginekologa, który dobierze nam odpowiednie tabletki. Wcześniej zleci nam on odpowiednie badania, które sprawdzą, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do stosowania tej formy antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne muszą być stosowane regularnie, aby zachowały swoje działanie. Kobieta musi więc pamiętać o codziennym ich stosowaniu o takiej samej porze.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same hormony, co tabletki antykoncepcyjne. Ich stosowanie polega na nakładaniu na skórę cienkiego plastra i wymienianiu go co tydzień. Przez ten czas plaster uwalnia hormony, które hamują owulację.

Zobacz również: Badania przed antykoncepcją – które z nich warto wykonać?

Iniekcje

Iniekcje antykoncepcyjne polegają na podawaniu domięśniowo zastrzyków zawierających progesteron. Jeden zastrzyk wystarczy nam na trzy miesiące. Po tym czasie musimy go ponowić. Są one polecane kobietom, które zapominają o regularnym przyjmowaniu tabletek lub zmienianiu plastrów.

Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa opiera się na śledzeniu cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu możemy określić, w jakie dni kobieta jest płodna. Metodę tę możemy stosować, jeśli śledzimy nasz cykl miesiączkowy przez co najmniej 6 miesięcy. Metoda kalendarzykowa nie jest jednak polecana każdemu. Skuteczna będzie ona jedynie w przypadku kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *