Czy warto wykonać badanie płci po poronieniu?

Ustalenie płci dziecka poronionego – dlaczego jest ważne?

ustalenie płci dziecka poronionego

Ustalenie płci dziecka poronionego może pomóc rodzicom szybciej pogodzić się ze stratą. Dzięki temu rodzice mogą skorzystać także z praw po poronieniu. Badanie ustalenia płci dziecka poronionego warto wykonać wraz z analizą przyczyn poronienia.

Spis treści:

1. Kiedy można ustalić płeć dziecka poronionego?
2. Jak można ustalić płeć dziecka poronionego?
3. Po co wykonywać badanie płci dziecka po poronieniu?
4. Ustalenie płci dziecka poronionego a przyczyna poronienia

Kiedy można ustalić płeć dziecka poronionego?

Ustalenie płci dziecka poronionego możliwe jest na każdy etapie ciąży. Płeć maluszka kształtuje się już na etapie zapłodnienia, dlatego jej określenie możliwe jest nawet w przypadku wczesnego poronienia. Jest to możliwe dzięki badaniom genetycznym na próbce z poronienia.

Zobacz również: Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży

Jak można ustalić płeć dziecka poronionego?

Badanie płci po poronieniu możliwe jest na podstawie materiału z poronienia. Może być to np. kosmówka, pępowina czy przypępowinowe fragmenty łożyska. Próbka powinna zostać umieszczona w sterylnym pojemniku i zalana solą fizjologiczną lub zabezpieczona w bloczku parafinowym. O zabezpieczenie próbki warto poprosić lekarza w szpitalu.

Kolejnym krokiem jest zawiezienie zabezpieczonego materiału z poronienia do laboratorium DNA. Specjaliści przeprowadzą analizę, której wynik dostępny będzie już po kilku dniach.

Po co wykonywać badanie płci dziecka po poronieniu?

Określenie płci płodu po poronieniu jest istotne szczególnie ze względów formalnych. Bez tego szpital nie wyda nam karty martwego urodzenia i nie będziemy mogli skorzystać z praw po poronieniu. Posiadając ową kartę, możemy skorzystać z takich praw jak:

● Rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego i otrzymanie aktu urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu
● Organizacja pochówku
● Otrzymanie zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł
● Skorzystanie z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni
Poznanie płci po poronieniu pozwoli także szybciej pogodzić się ze stratą i wrócić do równowagi psychicznej po stracie dziecka.

Zobacz również: Czym jest wczesne poronienie?

Ustalenie płci dziecka poronionego a przyczyna poronienia

Określenie płci po poronieniu możemy wykonać razem z analizą przyczyn poronienia. Do badania wystarczy jedna próbka. Dzięki temu dowiemy się, czy do utraty ciąży doszło przez czynniki genetyczne. Jest to bardzo informacja, ponieważ mogą one doprowadzić do poronienia także w kolejnej ciąży. Znając przyczynę poronienia, będziemy mogli mu zapobiec i powitać na świecie upragnione dziecko.

 

Oceń

Data publikacji: 18/01/2023, Data aktualizacji: 23/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *