Zapalenie dziąseł w ciąży to problem, który według statystyk American Dental Association może dotyczyć nawet 75% przyszłych mam [1]. Co na ból dziąseł w ciąży można zastosować, a czego unikać, ponieważ mogłoby to zaszkodzić dziecku? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Zapalenie dziąseł w ciąży – z czego może wynikać?
2. Zapalenie dziąseł w ciąży – najważniejsza jest profilaktyka
3. Co na ból dziąseł w ciąży zastosować?
4. Czy ból dziąseł w ciąży może w jakiś sposób wpłynąć na dziecko?
Zapalenie dziąseł w ciąży to częsta dolegliwość. W organizmie przyszłej mamy następuje wiele zmian fizjologicznych, co nie pozostaje bez wpływu także na jamę ustną i tkanki przyzębia. W czasie ciąży błona śluzowa jamy ustnej staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych a dziąsła podatne na podrażnienia, urazy i stany zapalne [2] [3]. Aby zapobiec dolegliwościom takim jak spuchnięte dziąsło w ciąży czy też ból dziąseł w ciąży, wskazane są zatem regularne kontrole u stomatologa.
Zobacz również: Wysokie ciśnienie w ciąży
Poza regularnymi wizytami u stomatologa, aby nie dopuścić do zapalenia dziąseł w ciąży, należy również [4]:
• dbać o dobrą higienę jamy ustnej — wskazane jest dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej do tego celu użyć szczoteczki o miękkim włosiu, która nie będzie podrażniać nadmiernie tkliwych dziąseł,
• stosować zdrową dietę, zbilansowaną pod kątem spożycia owoców, warzyw, nabiału oraz produktów pełnoziarnistych. Należy ograniczyć spożycie lub nawet całkowicie zrezygnować ze słodyczy zawierających węglowodany proste,
Zobacz również: Arytmia i kołatanie serca w ciąży
Jeśli mimo regularnego badania stanu jamy ustnej u kobiety rozwinie się zapalenie dziąseł w ciąży, należy zachować ostrożność w doborze metod, które pozwolą uporać się z tym problemem. Bezpieczne dla dziecka domowe sposoby na zapalenie dziąseł w ciąży to np. płukanie gardła solą morską lub szałwią [4] [5]. Jeśli przyszła mama zauważy krwawienie podczas szczotkowania zębów lub spuchnięte dziąsło w ciąży, warto od razu zareagować, natomiast pod żadnym pozorem nie należy pić przygotowanego roztworu — po wypłukaniu jamy ustnej trzeba go wypluć.
Co na zapalenie dziąseł w ciąży nie jest zalecane? Ciężarna nie powinna również sama stosować preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Zamiast tego lepiej jak najszybciej odwiedzić lekarza stomatologa i zastosować się do jego zaleceń [6]. Specjalista może doradzić bezpieczną dla dziecka pastę do zębów lub płyn do płukania ust przeciw zapaleniu dziąseł, poinstruuje także w kwestii czyszczenia zębów nicią dentystyczną. W zależności od stanu jamy ustnej może zostać zalecone jeszcze częstsze czyszczenie zębów.
Zapalenie dziąseł w ciąży w większości przypadków nie wpływa negatywnie na zdrowie rozwijającego się płodu, pod warunkiem że nie rozwinie się do postaci zaawansowanej choroby przyzębia [6]. To schorzenie może być niebezpieczne, ponieważ może dać powikłania w postaci niskiej masy urodzeniowej, stanu przedrzucawkowego lub porodu przedwczesnego [6].
Źródła:
1. American Dental Association Council on Access, Prevention and Interprofessional Relations. Women’s oral health issues. American Dental Association, 2006. http://www.ada.org/prof/resources/topics/healthcare_womens.pdf. Accessed August 1, 2007.
2. Bilińska M., Sokalski J. Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym
uwzględnieniem guzów ciążowych. Ginekologia Polska 2016, 87: 310-313.
3. Wu M, Chen SW, Jiang SY. Relationship between gingival inflammation and pregnancy. Mediators Inflamm. 2015;2015:623427. doi: 10.1155/2015/623427. Epub 2015 Mar 22. PMID: 25873767; PMCID: PMC4385665.
4. https://www.healthline.com/health/pregnancy/gingivitis [dostęp: 29.11.2022 r.]
5. https://www.robinafamilydental.com.au/blog/herbs-and-gingival-health-19465.html [dostęp: 29.11.2022 r.]
6. https://zdrowie.pap.pl/rodzice/jak-w-ciazy-dbac-o-zeby-nie-szkodzac-dziecku [dostęp: 29.11.2022 r.]
Data publikacji: 01/12/2022, Data aktualizacji: 07/12/2022
Dodaj komentarz