Endometrioza a ciąża

endometrioza a ciąża

Endometrioza to choroba ginekologiczna, która dotyczy aż 15% kobiet w wieku rozrodczym. Może ona znacznie utrudnić proces starania się o dziecko. Ciąża przy endometriozie nie jest jednak niemożliwa, ale naturalne poczęcie dziecka może być bardzo trudne. Choroba ta może również negatywnie oddziaływać na przebieg ciąży.

Spis treści:

1. Czym jest endometrioza?
2. Endometrioza a płodność
3. Zaszłam w ciążę przy endometriozie – co dalej?

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba polegająca na obecności endometrium (błony śluzowej macicy) w innych narządach układu rozrodczego. Może ono znajdować się w jamie otrzewnej, szyjce macicy, pochwie czy pęcherzu moczowym. Przyczyną endometriozy są czynniki genetyczne i środowiskowe. Jest to także choroba rodzinna. Jesteśmy aż 10 razy bardziej narażone na endometriozę, jeśli chorowała na nią nasza mama.

Endometrioza jest chorobą, która rozwija się bardzo powoli. U wielu kobiet diagnozuje się ją dopiero po 25 roku życia. Proces diagnostyczny zwykle trwa kilka lat, ponieważ objawy endometriozy są mało specyficzne. Choroba najczęściej wywołuje bolesne miesiączki, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania oraz ból lub dyskomfort podczas aktywności seksualnej. Może ona także przyczynić się do występowania zrostów, guzów i torbieli na macicy. Zdarzają się także przypadki kobiet, u których endometrioza rozwija się bezobjawowo.

Endometrioza jest chorobą, która może występować w różnym stopniu nasilenia. Według klasyfikacji American Society for Reproductive Medicine (ASRM) wyróżnia się:

● Endometriozę minimalną
● Endometriozę łagodną
● Endometriozę umiarkowaną
● Endometriozę ciężką

Zobacz również: Ciąża u kobiet z trombofilią wrodzoną – o czym pamiętać?

Endometrioza a płodność

Obniżenie płodności to także jeden z objawów, które wywołuje endometrioza. Ciąża przy tej chorobie jest możliwa, ale para może mieć spore kłopoty z naturalnym poczęciem dziecka. Według badań ryzyko niepłodności u kobiet z endometriozą przed 35 rokiem życia jest dwukrotnie większe niż u zdrowych kobiet. Przyczyną takich problemów w przypadku endometriozy jest:

● Obniżenie jakości komórki jajowej
● Zaburzenia hormonalne
● Problemy z implantacją zarodka w macicy (zagnieżdżeniem się)
● Torbiele, guzy i zrosty na macicy

Kobietom z endometriozą rzadko udaje się zajść w ciążę samodzielnie. Warto więc odwiedzić klinikę leczenia niepłodności. Tam parom proponuje się skorzystanie z technik wspomaganego rozrodu. Kobietom z endometriozą zwykle na początku zaleca się stosowanie leków, które mają złagodzić objawy choroby i stymulować jajeczkowanie. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych skutków, to parze polecane jest skorzystanie z inseminacji domacicznej lub zapłodnienia metodą in vitro.

Zobacz również: Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega?

Zaszłam w ciążę przy endometriozie – co dalej?

Przebieg ciąży przy endometriozie niestety nie jest sielankowy. Przyszłe mamy zmagające się z endometriozą są dużo bardziej narażone na wystąpienie powikłań ciążowych, takich jak poronienie, przedwczesny poród, cukrzyca ciążowa czy ciąża pozamaciczna. W takim przypadku kobieta powinna w trakcie całej ciąży regularnie kontrolować swój stan zdrowia u lekarza. Dzięki temu szybko uda się wychwycić potencjalne problemy.

Ciąża ma ogromny wpływ na endometriozę. W trakcie oczekiwania dziecka objawy choroby są znacznie łagodniejsze na skutek większego stężenia progesteronu. Po ciąży niestety ich nasilenie wraca do pierwotnego stanu.

 

4.2/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *