7-tygodniowe niemowlę – co potrafi? Jak przebiega jego rozwój?

co potrafi 7 tygodniowe niemowlę

7. tydzień niemowlaka to czas, kiedy, w wyniku kolejnego skoku rozwojowego w zachowaniu dziecka zachodzi wiele zmian. Co potrafi 7-tygodniowy niemowlak? Jak wygląda? Jak można wspomóc rozwój dziecka w 7. tygodniu życia? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. 7-tygodniowy niemowlak — jak wygląda?
  2. 7-tygodniowe niemowlę — masa oraz wysokość ciała
  3. 7-tygodniowe dziecko — co potrafi?
  4. 7. tydzień życia niemowlaka — jak się zachowuje bobas?
  5. 7. tydzień życia a skok rozwojowy
  6. Niemowlę — 7 tygodni — rozwój — jak go wspomóc?
  7. 7. tydz. życia dziecka — na czym polega pielęgnacja bobasa?
  8. 7. tydzień życia noworodka — jakie objawy powinny niepokoić?

7-tygodniowy niemowlak — jak wygląda?

7. tydzień noworodka (a raczej już niemowlaka) to czas, kiedy na głowie malucha pojawia się łysinka. Pierwsze, delikatne włoski bobasa ulegają wytarciu, ale w ich miejscu już wkrótce pojawi się prawdziwa czupryna [1] [2].

7-tygodniowe niemowlę — masa oraz wysokość ciała

Z jakimi jeszcze zmianami wiąże się 7. tydzień? Niemowlę wciąż domaga się jedzenia, rośnie oraz przybiera na wadze. 7-tygodniowe dziecko mierzy około 56-57 centymetrów, natomiast jego waga wynosi około 5,5 kg [3]. Oczywiście są to wartości przybliżone, opracowane na podstawie ogólnopolskich danych statystycznych. Jeśli maluch waży lub mierzy mniej albo więcej, to, dopóki mieści się w normie (10-90 centyl), nie ma powodu do niepokoju, jego rozwój przebiega harmonijnie. Dopiero wartości między centylami 3. a 10. oraz 90. a 97. stanowią pogranicze normy — jeśli 7-tygodniowy niemowlak plasuje się w tym przedziale, należy skonsultować te wartości z pediatrą [4].

Zobacz również: Niemowlę nie śpi – dlaczego niemowlę nie chce spać?

7-tygodniowe dziecko — co potrafi?

7-tygodniowy niemowlak nadal nie jest w stanie utrzymywać samodzielnie główki, dlatego dla jego bezpieczeństwa należy ją podtrzymywać [2]. Gdy 7-tygodniowe niemowlę śpi, jego raczki są zgięte w łokciach i ułożone pod brodą, natomiast w okresie czuwania malec porusza nimi swobodnie lub nawet próbuje sięgnąć po zabawkę [1] [2].

Zobacz również: Niespokojne niemowlę – jak sobie z nim poradzić?

7. tydzień życia niemowlaka — jak się zachowuje bobas?

Co jeszcze potrafi niemowlę? 7 tygodni to czas, gdy maluch staje się coraz bardziej ciekawski wobec świata oraz otaczających go osób. 7-tygodniowe dziecko zaczyna rozpoznawać domowe odgłosy, bardzo lubi towarzystwo i nie boi się obcych, reaguje także radością na widok rodziców [1] [2]. Maluch wciąż przesypia znaczną większość doby (do nawet 18 godzin), jednak rodzice mogą zauważyć wydłużenie odstepow pomiędzy kolejnymi drzemkami, ulegają wydłużeniu [1] [2].

7. tydzień życia a skok rozwojowy

Pomiędzy 7. a 9. tygodniem życia ma miejsce drugi skok rozwojowy dziecka. 7 tygodni to zatem czas dużych zmian. Maluch zaczyna dostrzegać rytm dnia i nocy oraz zauważa powtarzające się wzorce [2]. Jego ruchy nabierają precyzji, coraz częściej używa także raczek, aby dotykać nimi różnych przedmiotów [2].

Niemowlę — 7 tygodni — rozwój — jak go wspomóc?

Skok rozwojowy w 7. tydz. życia dziecka to niełatwy okres dla niemowlęcia. Rodzice powinni wesprzeć swojego malucha — zapewnić mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także wspierać jego rozwój. Pomogą w tym [1] [2]:

• czytanie maluchowi książeczek,
• pokazywanie nowych rzeczy z uśmiechem,
• rozmawianie z niemowlakiem,
• zabawy w rozpoznawanie dźwięków.

7. tydz. życia dziecka — na czym polega pielęgnacja bobasa?

Pielęgnacja dziecka w 7. tygodniu życia nie powinna sprawiać większych trudności. Malucha należy często przewijać oraz dokładnie myć po każdej zmianie pieluszki, oczywiście używając do tego celu produktów przeznaczonych dla dzieci już od pierwszych chwil życia. Profilaktycznie można stosować kosmetyki, które pozostawiają na skórze film ochronny, który chroni przed otarciami i odparzeniami, np. Sudocrem lub Bepanthen Baby.

7. tydzień życia noworodka — jakie objawy powinny niepokoić?

W 7. tygodniu życia u niemowlaka mogą się pojawić zaburzenia w zachowaniu takie jak np. problemy ze snem czy też większa płaczliwość. Są one jednak zupełnie normalne i wynikają ze skoku rozwojowego, który ma miejsce w tym wieku. U malucha mogą się pojawić także dolegliwości skórne, np. potówki. Zmiany skórne o łagodnym przebiegu ustępują samoistnie, ich przyczyną jest niedojrzałość gruczołów potowych u 7-tygodniowego niemowlaka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze zdrowiem, pielegnacją lub rozwojem malucha zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.


Źródła:
1. https://mamotoja.pl/rozwoj-niemowlaka-kalendarz/tydzien-7-r6/
2. https://www.rodzice.pl/7-tydzien-zycia-dziecka/
3. http://siatkicentylowe.edziecko.pl/
4. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/siatka-centylowa-jak-ja-odczytac-aa-PrBT-M2nG-nqYZ.html

3/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/07/2022, Data aktualizacji: 19/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *