Wirus HPV jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju raka szyjki macicy. Ochronić się przed nim można przyjmując szczepionkę. Powinna ona zostać przyjęta przed pierwszą inicjacją seksualną. Szczepienie HPV jest najlepszą formą profilaktyki raka szyjki macicy.
Spis treści:
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który przenosi się drogą płciową. Objawia się on głównie poprzez częste stany zapalne narządów rodnych. Pojawić mogą się również zmiany w ich obrębie np. brodawki.
Istnieje ponad 200 typów wirusa HPV. Dzieli się je na wirusy niskogenne oraz wysokogenne. Pierwsza grupa jest niegroźna dla organizmu. Wirusy te powodują nawracające infekcje i zmiany w narządach rodnych. Bardziej niebezpieczne są wirusy wysokogenne np. HPV typu 16 czy 18. Znacznie zwiększają one ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.
Zakażenia wirusem HPV nie da się wyleczyć. Po jego wykryciu możemy jedynie wdrażać odpowiednią profilaktykę raka szyjki macicy. Wcześniej możemy jednak spróbować uniknąć zakażenia wirusem poprzez szczepienie HPV. Musimy pamiętać, że nie jest ono metodą leczenia zakażenia.
W Polsce dostępne są 3 rodzaje szczepionki przeciwko wirusowi HPV:
Wszystkie dostępne szczepionki przeciwko HPV zostały dobrze przebadane. Są więc całkowicie bezpieczne.
Szczepienie HPV powinno zostać wykonane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby pierwszą dawkę szczepionki podawać w wieku 11-12 lat. Każda dziewczynka powinna zostać zaszczepiona do ukończenia 18 roku życia. Szczepienie HPV u osób starszych może nie być możliwe, ponieważ osoby po inicjacji seksualnej mogły mieć kontakt z wirusem.
Na HPV zaszczepieni powinni zostać także chłopcy. Wirus ten może być groźny także dla nich. Podawany profilaktycznie preparat to nie tylko szczepionka na raka szyjki macicy. Chłopców uchroni on przed brodawkami, które mogą pojawić się w obrębie narządów płciowych.
Data publikacji: 08/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022
Dodaj komentarz