Czkawka u niemowlaka nie powinna wzbudzać niepokoju rodziców maluszka, ponieważ jest to całkowicie naturalne zjawisko. Co powoduje czkawkę u niemowlaka? Czy można jej zapobiec? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Czkawka u niemowlaka – objawy
2. Czkawka u niemowlaka – przyczyny
3. Czkawka u niemowlaka – zapobieganie
4. Sposoby na czkawkę u niemowlaka
5. Czkawka u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?
Czkawka u niemowlaka może się pojawiać nawet kilka razy w ciągu doby. Rodzice maluszka mogą zauważyć, że wydaje on charakterystyczny dźwięk przypominający pod względem brzmienia „hyk”.
Co powoduje czkawkę u niemowlaka? To całkowicie naturalne zjawisko, które wynika z nagłego zamknięcia głośni oraz mimowolnych skurczy przepony i mięśni międzyżebrowych [1]. Czkawka u niemowlaka może się pojawiać w wyniku zbyt łapczywego jedzenia [2] – po karmieniu piersią, a także po wypiciu mleka z butelki. Inne możliwe przyczyny to przepełnienie brzuszka jedzeniem [3] lub niedojrzałość układu nerwowego oraz mięśni [4].
Zobacz również: Ile powinno przybierać niemowlę tygodniowo?
Co zrobić, aby nie wystąpiła czkawka u niemowlaka? Zapobieganie polega na dbaniu o odpowiednią pozycję dziecka do karmienia i prawidłowe przystawianie go do sutka. Natomiast jeśli maluch jest karmiony butelką, należy upewnić się, że smoczek nie jest zapowietrzony. Bardzo ważne jest także dopilnowanie, aby po każdym karmieniu niemowlakowi się odbiło.
Zobacz również: Wysypka u niemowlęcia
U niemowlaka nie należy stosować sposobów na czkawkę, które są powszechnie wykorzystywane przez osoby dorosłe. W pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się technice karmienia i, jeśli samodzielna zmiana pozycji do karmienia nie rozwiązała problemu, skontaktować się z położną. Na rynku akcesoriów dziecięcych jest także dostępnych wiele różnych pomocy do karmienia, które zapobiegają połykanie powietrza podczas jedzenia. Należą do nich na przykład poduszka typu rogal, która pomaga w przyjęciu odpowiedniej pozycji do karmienia oraz butelki antykolkowe ze smoczkiem antykolkowym.
O ile czkawka u niemowlaka nie trwa dłużej niż kilka minut i ustępuje samoistnie, nie ma żadnego powodu do niepokoju. Do lekarza należy się zwrócić, kiedy:
• czkawka trwa powyżej 48 godzin,
• poza czkawką dochodzi także do ulewania – takie objawy mogą świadczyć o refluksie [2],
• występowanie czkawki zakłóca sen dziecka,
• występowanie czkawki powoduje trudności w jego karmieniu.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76129,czkawka-u-dziecka
2.https://epozytywnaopinia.pl/czkawka-u-dziecka-w-ciazy-i-po-urodzeniu/
3. https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/7,79399,26357227,czkawka-u-noworodka-jak-sobie-z-nia-radzic.html
4. https://www.humana-baby.pl/poradnik-dla-rodzicow/dla-maluchow/jak-sobie-radzic-z-dolegliwosciami-twojego-dziecka/czkawka-u-noworodka
Data publikacji: 05/06/2022
Dodaj komentarz