Coraz więcej szpitali oferuje ciężarnym możliwość skorzystania z tzw. porodu ambulatoryjnego. Co to takiego? Kto może skorzystać z tej formy opieki okołoporodowej? Odpowiadamy na pytania.
Spis treści:
1. Poród ambulatoryjny – co to takiego?
2. Poród ambulatoryjny – co po wypisie?
3. Poród ambulatoryjny – co robić, gdy wystąpią komplikacje?
4. Poród ambulatoryjny – kto może z niego skorzystać?
5. Często zadawane pytania o poród ambulatoryjny
Poród ambulatoryjny różni się od zwykłego porodu tym, że mama i jej dziecko otrzymują szybciej wypis ze szpitala – mogą się udać do domu już po około 4 godzinach od porodu [1]. Usługa jest realizowana w ramach projektu „Rodzę i wychodzę” zainicjowanego przez szpitale na Dolnym Śląsku [2].
Kobieta, która wybrała poród ambulatoryjny, otrzymuje skierowanie do przyszpitalnej poradni neonatologicznej. Na jego podstawie można odbyć w ciągu 48 godzin wizytę kontrolną u lekarza, podczas której zostaną wykonane badania przesiewowe, badanie poziomu bilirubiny, masy ciała i innych istotnych parametrów, a także szczepienia ochronne [1] [2].
Zobacz również: Pozycje porodowe – wybierz najlepszą dla siebie
Jeśli po porodzie ambulatoryjnym i opuszczeniu szpitala wystąpią jakiekolwiek komplikacje, świeżo upieczona mama może się skontaktować telefonicznie ze szpitalem lub przyjechać na oddział. W zależności od sytuacji może ona zostać przyjęta na oddział ponownie [2].
Zobacz również: Poród w pozycji wertykalnej – zalety
Poród ambulatoryjny to rozwiązanie skierowane do kobiet, które nie chcą spędzić kilku dni na oddziale położniczym, lecz w domowym zaciszu. Można z niego skorzystać bez względu na sposób zakończenia porodu, pod warunkiem, że bobas uzyskał minimum 8 pkt w skali Apgar i nie ma wskazań do dłuższej hospitalizacji [1] [3]. Taką opcję mogą wybrać te mamy, które mają w domu małe dzieci i chcą ograniczyć rozłąkę z nimi do minimum [4]. Do porodu ambulatoryjnego zachęca między innymi oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Oleśnicy.
1. Co oznacza poród ambulatoryjny?
Poród ambulatoryjny to poród, który wiąże się z uzyskaniem szybkiego wypisu ze szpitala. Mama i jej dziecko mogą opuścić oddział położniczy już po około 4 godzinach od narodzin.
2. Jak zapisać się na poród w szpitalu?
Poród nie wymaga skierowania, ciężarna może rodzić w dowolnym szpitalu, musi jedynie przedstawić dowód osobisty, kartę przebiegu ciąży, oryginały ważnych wyników badań, NIP pracodawcy oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ. Szpital musi ją przyjąć, za wyjątkiem sytuacji, gdy brakuje wolnych miejsc. Wtedy kobieta jest przewożona do najbliższego szpitala, w którym są miejsca [5].
3. Ile kosztuje poród w domu?
Poród w domu nie podlega refundacji, koszt jego zorganizowania wynosi od 1,5 do 3 tysięcy złotych [6]. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości porodu ambulatoryjnego opisywanego w niniejszym artykule.
Źródła:
1. https://wroclaw.tvp.pl/55075559/rodze-i-wychodze-czyli-porod-ambulatoryjny-w-olesnickim-szpitalu
2. https://canpolbabies.com/pl_PL/forum/CB-1/rodze-i-wychodze
3. https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/110431/Porod-w-kilka-godzin-To-mozliwe-w-olesnickim-sp
4. https://olesnicainfo.pl/wydarzenia/porody-ambulatoryjne-w-olesnickim-szpitalu/145323/
5. https://bladprzyporodzie.pl/porod-prawa-rodzacej-w-trakcie-porodu-w-szpitalu/
6. https://dziecisawazne.pl/porod-w-domu-fanaberia-czy-kobiece-prawo-2/
Data publikacji: 29/03/2022, Data aktualizacji: 30/03/2022
Dodaj komentarz