Wiele przyszłych zastanawia się, czy jedzenie ryb w ciąży jest dozwolone oraz, czy można jeść sushi w ciąży. Ty też chcesz poznać odpowiedź na to pytanie? Zatem zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Spis treści:
Utarło się, że sushi w ciąży jest zakazane, ponieważ mięso surowych ryb, z których jest ono robione, może być zakażone bakteriami lub pasożytami. Surowe ryby i owoce morza mogą być niebezpieczne dla dziecka, np. ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Drobnoustrój wywołuje chorobę listeriozę, która może się przyczynić do poronienia lub wystąpienia listeriozy wrodzonej [1].
Tymczasem jednak nie każde sushi musi zawierać składniki ryzykowne dla ciąży w postaci surowej ryby i owoców morza. Jest wiele odmian sushi, które mogą być spożywane przez kobiety ciężarne, należą do nich np. nori z awokado lub norki z ogórkiem. Bezpieczne jest także sushi w ciąży z grillowaną krewetką lub pieczonym łososiem [2].
Lekarze odradzają także spożycie wędzonych ryb w ciąży. Wynika to z faktu, że żywność wysoko przetworzona zawiera bardzo mało witamin i składników mineralnych i dużo soli, a dodatkowo mogą w niej wystąpić niebezpieczne substancje rakotwórcze [1]. Z tego powodu zarówno makrela wędzona w ciąży, jak i łosoś wędzony w ciąży są odradzane. W ciąży nie zaleca się także spożywania paluszków rybnych, sałatek i konserw z rybą oraz surimi. Jeśli ciężarna omyłkowo zjadła sushi z surowej ryby, makrelę wędzoną w ciąży lub łososia wędzonego w ciąży warto wykonać dla pewności badania prenatalne. Badania te pomogą wykluczyć u dziecka wady wrodzone i co za tym idzie, odzyskać spokój, tak istotny w czasie ciąży.
O ile surowe, wędzone oraz wysoko przetworzone ryby w ciąży nie są wskazane, o tyle ryba pieczona w naczyniu żaroodpornym w piecu lub też ugotowana na parze to dobry pomysł, ze względu na obecność dobroczynnych kwasów omega-3 EPA i DHA, witaminy D oraz jodu [3]. Aby je dostarczyć organizmowi, trzeba jednak wybierać odpowiednie gatunki ryb.
Kobietom w ciąży zalecane są tłuste ryby morskie, takie jak:
• dorsz;
• łosoś;
• makrela;
• mintaj;
• morszczuk.
Niezalecane gatunki ryb w ciąży to [4] [5]:
• ryby bałtyckie, takie jak szprot, sardynka lub śledź, ze względu na możliwe skażenie dioksynami lub polichlorowanymi bifenylami;
• ryby drapieżne i długo żyjące, takie jak halibut, miecznik, marlin, rekin lub tuńczyk – ze względu na ich sposób odżywiania się, który zwiększa ryzyko magazynowania metali ciężkich, np. rtęci.
Źródła:
1.
https://mamotoja.pl/ryby-w-diecie-kobiety-w-ciazy-ktore-gatunki-mozna-jesc-a-ktore-sa-wzbronione,co-mi-wolno-w-ciazy-artykul,26552,r1p1.html
2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/dieta-i-suplementy/czy-w-ciazy-mozna-jesc-sushi-tak-aa-o6eT-oenc-GVf2.html
3. https://dietetycy.org.pl/ryby-w-ciazy-przykry-zakaz-czy-smaczna-mozliwosc
4. http://dietetyczniemowiac.pl/ryby-w-ciazy-czy-mozna-je-jesc-ktore-sa-bezpieczne
5. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (2020)
Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021
Dodaj komentarz