Alergia na mleko u dziecka – objawy, jak ją sprawdzić?

alergia na mleko u dzieci

Alergia na mleko u dziecka to rodzaj alergii pokarmowej, który występuje najczęściej u dzieci. Objawy alergii na białka mleka krowiego są bardzo różnorodne i mogą dotyczyć niemal każdego narządu dziecka: skóry, błon śluzowych jamy ustnej, układu krwiotwórczego, układu oddechowego czy przewodu pokarmowego. Objawy mogą pojawić się po spożyciu mleka lub produktów, które mleko zawierają. Jak się objawia? Jak ją zdiagnozować? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Alergia na mleko u dzieci
  2. Alergia na mleko u dziecka – objawy
  3. Alergia na mleko u dziecka – badania
  4. Alergia na mleko u dziecka – leczenie

Alergia na mleko u dzieci

Alergia ma mleko u dzieci to uczulenie na białko mleka oraz inne składniki znajdujące się w jego składzie. Szacuję się, że nawet około 3% niemowląt w Polsce jest uczulonych na białko mleka krowiego. Tego typu alergia najczęściej występuje wśród niemowląt oraz dzieci do około 3. roku życia. W pierwszych miesiącach życia dziecka mleko jest jedynym składnikiem diety. Przez następne kilka lat jest jej podstawowym składnikiem. Niedojrzały oraz nieuodporniony przewód pokarmowy dziecka jest bardziej narażony na rozwój alergii, szczególnie jeżeli jedynym pokarmem jest mleko. Alergia na mleko nie oznacza uczulenia na wszystkie białka, które znajdują się w mleku. Często mamy uczulenie tylko na jedno z nich.


  • Przyczyną alergii na mleko jest uczulenie na poszczególne białka mleka, najczęściej na kazeinę, która stanowi 80% białek mleka (pozostałe 20% to tak zwane białka serwatkowe). Alergia na mleko może jednak dotyczyć także innych białek: laktoalbuminy (występuje tylko w mleku świeżym), glikoproteiny (jest obecna w mleku, maśle i śmietanie), laktoglobuliny (osoby uczulone na to białko mogą spożywać mleko kozie i jego przetwory) oraz beta-laktoglobuliny, która występuje także w wołowinie i cielęcinie.


Warto dowiedzieć się które białka mleka mogą szkodzić dziecku, ponieważ dzięki temu nie będzie potrzeby eliminacji z diety wszystkich produktów mlecznych:

  • W przypadku alergii na kazeinę będziemy musieli wyeliminować z diety produkty mleczne

  • W przypadku alergii na laktoalbuminę będziemy musieli zrezygnować jedynie ze świeżego mleka

  • W przypadku alergii na glikoproteiny będziemy musieli zrezygnować ze spożywania mleka, śmietany i masła

  • W przypadku alergii na laktoglobuliny będziemy mogli pić jedynie mleko kozie i spożywać jedynie przetwory wykonane na bazie rodzaju mleka

Alergia na mleko u dzieci – objawy

Objawy związane z alergią na mleko można podzielić na dwie grupy:

  • natychmiastowe – reakcja uczuleniowa pojawia się do kilku godzin po spożyciu mleka oraz jego przetworów,
  • opóźnione – dolegliwości pojawiają się kilkanaście godzin po spożyciu posiłku.

Objawy alergii na mleko u dzieci mogą być zróżnicowane. Alergia na mleko może dawać objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego. Mogą pojawić się alergiczne reakcje skórne takie jak pokrzywka, swędzenie skóry oraz atopowe zapalenie skóry. Do innych nietypowych (niezwiązanych z układem pokarmowym) symptomów alergii na mleko należą: kaszel, kichanie i katar oraz nawracające stany zapalne gardła, a także zaburzenia ze strony układu moczowego, zapalenie spojówek oraz bóle mięśniowe i stawowe.

Nie ma jednoznacznych dolegliwości, które mogą wystąpić przy kontakcie każdym z alergenem u każdego. Zazwyczaj dotyczą one układu pokarmowego i skórnego, jednakże jest to kwestia indywidualna. Różnice mogą zachodzić także w stopniu nasilenia objawów oraz długości ich występowania.


  • Alergia na białka mleka krowiego najczęściej dotyka niemowląt, ponieważ im młodsze dziecko, tym większa jest przepuszczalność ścian jelita i tym większe prawdopodobieństwo uczulenia na obce gatunkowo białka.

  • Większe ryzyko wystąpienia alergii występuje też u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo również cierpią na alergię, ponieważ dziedziczą one geny odpowiedzialne za większą wrażliwość układu immunologicznego na alergeny.

  • W rozwoju reakcji alergicznej mają znaczenie także inne czynniki środowiskowe, takie jak narażenie na dym tytoniowy, zaburzenia flory bakteryjnej jelit czy stosowanie doustnych antybiotyków.


Alergia na mleko u dzieci – badania

Jeśli podejrzewamy u dziecka alergię na mleko, to warto wykonać mu testy alergiczne z krwi. Pobieranie próbki nie różni się od zwykłego pobierania krwi do innych badań. Jeśli badanie wykryje podwyższony poziom przeciwciał IgE, to mamy do czynienia z alergią na mleko.

Zaleca się również skorzystanie z nowoczesnej metody – diagnostyki molekularnej. Jest to również badanie z krwi. Analizuje się w nim nie tylko sam alergen, ale także jego uczulające frakcje.

Oceń

Data publikacji: 20/10/2021, Data aktualizacji: 08/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *