Dieta bezglutenowa – co warto o niej wiedzieć?

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to coś więcej niż rezygnacja z pieczywa, słodyczy i makaronu. To tak naprawdę zmiana całego stylu życia. Choć dla niektórych bywa trudna w utrzymaniu, szczególnie na początku, to jednak często pozwala odzyskać zdrowie i chęć do życia. Czy jednak wiesz, że samodzielne przejście na taką dietę czasem może bardziej zaszkodzić niż pomóc?

Dieta bezglutenowa stała się bardzo modna. W prasie i Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat szkodliwości glutenu czyli białka znajdującego się w zbożach. Statystyczny Kowalski, który przechodzi na dietę bezglutenową tak naprawdę nie rezygnuje całkowicie z tego białka, a jedynie ogranicza jego spożycie. Dzieje się tak dlatego, że większość produktów bezglutenowych dostępnych na półkach sklepowych zawiera niewielki ilości glutenu ponieważ są one chociażby produkowane na tych samych liniach produkcyjnych, co inne produkty, które zawierają gluten. Często są w nich również substancje stanowiące „zamienniki” glutenu szkodzące osobom z nietolerancją praktycznie tak samo jak gluten.

Jeśli więc faktycznie zauważyłeś, że gluten Ci szkodzi zanim przejdziesz na dietę bezglutenową przebadaj się. Najlepiej wykonać test genetyczny na celiakię bo da on jednoznaczną odpowiedź czy ta choroba Ci grozi czy też nigdy u Ciebie nie wystąpi. Jeśli masz celiakię konieczna jest większa dbałość przy wybieraniu produktów do spożycia. Nawet bardzo małe ilości glutenu dla pacjentów z celiakią są bardzo szkodliwe. Często powtarzanym mitem jest to, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego. To błąd! Choroba może pojawić się w każdym wieku.

Dieta bezglutenowa „na próbę”

Wielu pacjentów chcąc zaoszczędzić na badaniach przechodzi na dietę bezglutenową na próbę. Jest to najgorsze rozwiązanie. Nie tylko nie zaoszczędzisz w ten sposób ponieważ produkty bezglutenowe są naprawdę drogie, ale też uniemożliwiasz sobie prawidłową diagnozę. Jeśli faktycznie masz celiakię jej objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 tygodni stosowania diety, a dopiero po kilku miesiącach. Dodatkowo wymagana jest również odpowiednia suplementacja ponieważ pacjenci z celiakią mają niedobory wielu składników mineralnych i to właśnie wyniszczenie organizmu powoduje takie złe samopoczucie czy rozchwianie organizmu.

Nie taka zdrowa dieta bezglutenowa jak ją malują …

Dieta bezglutenowa jest dość uboga. To dlatego osoby chorujące na celiakię są pod stałą kontrolą lekarza. Zaprzestając spożywania produktów z glutenem pozbawiamy się dostępu do witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku, selenu, wapnia czy magnezu. Polacy jedzą bardzo mało tradycyjnego pieczywa, które zawiera m.in. błonnik regulujący procesy trawienne oraz stanowiący ochronę dla jelita grubego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworu w jego obrębie. Pieczywo dostarcza nam też żelaza, magnezu, wapnia, cynku oraz selenu.

Warto też sprawdzić dokładnie skład produktów bezglutenowych. Sięgając po nie wydaje nam się, że są zdrowe i dostarczą nam mnóstwa energii. Tymczasem zwykle są one mocno przetworzone i mają wysoką zawartość tłuszczu, cukru i soli, a są z kolei ubogie w błonnik, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk i magnez. Zawierają również często mnóstwo konserwantów i sztucznych dodatków, które mogą powodować dolegliwości żołądkowe.

Podstawą diety bezglutenowej powinny być produkty, które naturalnie nie zawierają glutenu, a nie takie, które zostały z niego oczyszczone. Naturalne produkty bezglutenowe to m.in.: ryż, kukurydza, gryka, sorgo, proso, teff, tapioka, komosa ryżowa, świeże owoce i warzywa, orzechy i nasiona, jaja, kasztany jadalne, mięso nieprzetworzone, ryby nieprzetworzone, mleko i sery (należy czytać etykiety!), oleje, oliwa, masło, smalec, miód, ocet itp. Pamiętajmy, żeby dokładnie czytać etykiety ponieważ często gluten stanowi składnik substancji konserwujących np. w przypadku suszonych owoców.

Zobacz też: Celiakia a ciąża

Dieta bezglutenowa – stosować czy nie?

Tak jak do wszystkiego, do diety bezglutenowej również trzeba podejść z głową. Najpierw wykonaj badanie genetyczne na celiakię i sprawdź czy faktycznie musisz całkowicie zrezygnować z glutenu. Jeśli wynik wykluczy chorobę możesz ograniczyć spożycie tego białka ale nie musisz całkowicie z niego rezygnować ponieważ nie jest ono dla Ciebie aż tak bardzo szkodliwe jak dla cielaków. Przechodząc na dietę bezglutenową starannie czytaj etykiety.

Wybieraj produkty nieprzetworzone, świeże i z małą ilością konserwantów. Najlepiej jeśli potrawy przygotujesz samodzielnie.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/10/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *