Pierwsza wizyta w przychodni z dzieckiem

Badaniaprenatalne_PWA

Dla wielu rodziców pierwsza wizyta w przychodni jest bardzo stresująca. Zastanawiasz się jak zachowa się Twój maluch? Czy nie będzie płakał i marudził? Przeczytaj jak przygotować się do tej wizyty, aby nie była ona stresującym wydarzeniem ani dla Ciebie ani dla Twojego maleństwa.

Pierwsza wizyta w przychodni przypada wówczas gdy maluch kończy 6 tygodni. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko było wyspane i nakarmione. Wizyta w przychodni nie powinna wprowadzać rewolucji w dotychczasowym trybie życia maleństwa może ono bowiem być wówczas z tego nie zadowolone. Na wizytę do przychodni udaj się np. w porze spaceru.

Pierwsza wizyta w przychodni z dzieckiem

Nie przychodź na wizytę „w ciemno”. Zadzwoń wcześniej i umów się najlepiej na konkretną godzinę. Zapytaj czy takie maleństwa mogą wchodzić poza kolejką (czasami tak jest) a jeśli nie postaraj się, aby Pani w rejestracji wyznaczyła Ci dokładną godzinę przyjścia. Najbardziej stresujące zarówno dla mamy jak i jej podopiecznego jest zwykle długie przesiadywanie na korytarzu wśród wrzasków i pisków innych dzieci. Jeśli Twojemu maluszkowi zacznie to doskwierać równie bardzo jak Tobie wkrótce maluch może zamienić się w wyjącą syrenę pożarową a takiego bigosu nawet najcierpliwsze matki mogą nie wytrzymać.

Przed wizytą upewnij się, że przychodnia jest przygotowana na nowego pacjenta. Jeśli wypełniałaś w szpitalu deklarację na ten temat zapewne informacja taka została do niej przesłana, nie mniej jednak zdarzają się wyjątki i czasem taką deklarację trzeba wypełnić na miejscu w przychodni. Pamiętaj, że tzw. rejonizacja już nie obowiązuje.

Co zabrać do przychodni

Przed wizytą do przychodni powinnaś się przygotować. Zastanów się jakie pytania chciałabyś zadać lekarzowi. Jeśli obawiasz się, że podczas wizyty będziesz zbyt przejęta, żeby o nich pamiętać spisz je na kartce. Do przychodni możesz także zabrać zeszyt i długopis, aby spisać rady lekarza.

Powinnaś także zabrać:

  • Książeczkę zdrowia
  • 1-2 pieluszki na zmianę
  • Smoczek (jeśli maluch go używa)
  • 2 pieluszki tetrowe (położysz na nich dziecko podczas ważenia i badania)
  • Ubranko na zmianę
  • Chusteczki nawilżające (jeśli będzie trzeba umyć pupę)
  • Kocyk

Jak się ubrać

Śliczne sukieneczki oraz wizytowe koszulki zostaw dziecku na inne okazje. Do przychodni maluch powinien być ubrany przede wszystkim wygodnie. Najlepsze będą do tego body rozpinane na całej długości lub też pajacyki. Unikaj troczków, skomplikowanych zapięć itp. Pamiętaj, że w przychodni jest zwykle bardzo ciepło i maluszkowi może być za gorąco w dodatkowej bluzie czy sweterku. Po zakończonym szczepieniu i badaniu wystarczy ubrać dziecku ciepły kombinezon i gotowe!

Przyjazna dusza zawsze potrzebna

Warto zabrać ze sobą kogoś do pomocy. Z kimś przyjaznym u boku będziesz się czuła pewniej a w razie czego będziesz miała wsparcie. Jeśli masz starsze dziecko raczej nie zabieraj go ze sobą. Widok płaczącej siostrzyczki czy braciszka z igłą w rączce raczej nie należy do przyjemnych.

Po przybyciu do przychodni o załatwienie formalności poproś osobę towarzyszącą, ty w tym czasie rozbierz malca i przygotuj książeczkę zdrowia.

Badanie noworodka

Badanie noworodka rozpoczyna się od ważenia i mierzenia. Jeśli Twój maluszek nie lubi się rozbierać, aby uniknąć dodatkowego płaczu możesz poprosić pielęgniarkę, aby zważyła go w cienkiej koszulce. Upewnij się, że zaraz po ważeniu i mierzeniu zostaniesz przyjęta przez lekarza, jeśli tak nie ubieraj dziecka, owiń je tylko w kocyk, jeśli nie ubierz dziecko aby się nie przeziębiło.
Lekarz zbada Twoje dziecko od stóp do głów, przeprowadzi także z Tobą wywiad. Możesz z nim swobodnie porozmawiać o wszystkich swoich wątpliwościach oraz obawach. Po badaniu częściowo ubierz dziecko – po szczepieniu może być bardzo rozdrażnione a wtedy będzie to trudne- zostaw tylko tą część ciała w jaką maluch zostanie ukłuty np. jedną rączkę.

Podczas szczepienia przytul malucha do siebie. Jeśli karmisz możesz przytulić go do piersi. Podczas ssania wydzielają się bowiem endorfiny, które zmniejszają ból. Możesz także wcześniej posmarować dziecku rączkę żelem uśmierzającym ból.

Sukces! Pamiętaj, aby zabrać z przychodni książeczkę zdrowia dziecka oraz zapytać o to kiedy znów masz się zgłosić ze swoim maleństwem. Teraz należy wam się spokojny spacer do domu.

Zobacz też: Temperatura niemowlaka


4.5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.