Ciąża a zwierzęta w domu – czy pies lub kot może stanowić zagrożenie dla dziecka?

Ciąża a zwierzęta w domu

Wiele przyszłych mam zastanawia się, co zrobić z domowym zwierzakiem na czas ciąży. Czy pies lub kot może zagrozić w jakiś sposób zdrowiu malucha w trakcie ciąży lub po narodzinach? Jakie choroby odzwierzęce mogą przenosić zwierzęta domowe? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule – ciąża a zwierzęta w domu!

Ciąża a zwierzęta w domu – czy domowe zwierzęta stanowią zagrożenie?

Ciąża a zwierzęta w domu to kontrowersyjny temat, zwłaszcza jeśli chodzi o koty i psy. Wiele par zastanawia się, jak duże są szanse na to, że ciężarna zarazi się od futrzaka jakąś niebezpieczną chorobą.

informacjaW rzeczywistości jednak, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny – regularnym odrobaczaniu i szczepieniu zwierzęcia, myciu misek oraz kuwet i praniu posłań szanse na zarażenie się od pupila jakąkolwiek chorobą są bardzo niskie.

Niemniej jednak warto poznać choroby odzwierzęce, które mogą się wiązać z zagrożeniem dla ciąży.

Ciąża a zwierzęta w domu – które choroby odzwierzęce mogą być niebezpieczne?

Spośród wielu chorób odzwierzęcych (czyli takich, które mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi), istnieje kilka schorzeń, które mogą się wiązać z zagrożeniem dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Mowa o toksoplazmozie oraz listeriozie. Choroby te mogą doprowadzić do zaburzeń w rozwoju intelektualnym oraz fizycznym dziecka, a także, jeśli do zakażenia doszło na wczesnym etapie ciąży, przyczynić się do poronienia i utraty dziecka.

  • Pierwsze z nich, toksoplazmoza, to choroba, którą wywołuje pierwotniak – Toxoplasma gondii. Można się nią zarazić poprzez kontakt z kocimi odchodami. Wystarczy jednak zachowanie podstawowych zasad higieny – korzystanie z rękawiczek podczas czyszczenia kociej kuwety, jej regularne odkażanie oraz mycie rąk po zabawie ze zwierzakiem, by uniknąć zarażenia. Przed zajściem w ciążę można wykonać badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie i w ten sposób sprawdzić, czy przyszła mama jest zdrowa. Czytaj więcej: Toksoplazmoza w ciąży
  • Druga choroba odzwierzęca, która może być niebezpieczna dla ciężarnej kobiety i jej malucha to listerioza. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię, a konkretnie gatunek Listeria monocytogenes. Listeriozą można się zarazić przez kontakt z odchodami psa lub kota, ale i także po spożyciu skażonej żywności (np. nieumytych wcześniej owoców). By zminimalizować ryzyko zarażenia, wystarczą więc: dbałość o higienę oraz regularne wizyty ze zwierzakiem u weterynarza.

Pojawienie się nowego członka rodziny a zwierzęta w domu

Podobnie jak ciąża, także pojawienie się nowego członka rodziny w domu nie powinno stanowić pretekstu do pozbycia się aktualnych domowników w postaci psa czy kota. Domowe zwierzaki szybko przyzwyczają się do obecności dziecka, a ponieważ mają one zapisane w instynkcie opiekowanie się najmłodszym członkiem stada,  w wielu sytuacjach będą pomagać rodzicom w opiece nad maluchem. Trzeba jednak zachować czujność i zwrócić uwagę na pojawienie się agresywnych zachowań czy silnej alergii na sierść futrzaka.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 03/06/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *