Testy prenatalne to bardzo ważne badania genetyczne dzięki, którym możliwe jest wykrycie zagrożeń i chorób powstających w rozwijającym się płodzie. Analiza genetyczna umożliwia również wykluczenie niektórych schorzeń, a także podejmowanie wczesnych działań mających na celu zniwelowanie groźnych skutków wielu chorób wrodzonych. Nowoczesnym i szczegółowym testem jest test NIFTY pro, który uchroni ciężarną kobietę przed wykonywanie bardziej inwazyjnych prób.
• Refundacja Testu NIFTY
• Podróbki testu Nifty – na co trzeba uważać?
• Główne zalety testu NIFTY
• Jaka jest zasada działania testu NIFTY?
Test NIFTY nie podlega refundacji uwzględnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania te wykonuje się na tzw.”własną rękę” uiszczając całą kwotę analizy. Prywatne ubezpieczalnie i polisy na zdrowie niekiedy refundują cześć kosztów związanych z genetycznym badaniem prenatalnym, a szczegółowe zasady zwrotu kosztów ustalane są indywidualne przez poszczególne agencje ubezpieczeniowe.
Na polskim rynków zauważono próbę oszustwa, która dotyczy fałszywych testów NIFTY. Zastała ona przedstawiona jako kontynuacja dotychczasowych badań. Aby mieć pewność wyboru odpowiedniego testu, jak również skorzystania z usług partnerów oferujących oryginalną analizę należy prześledzić listę wiarygodnych placówek i laboratoriów. W momencie wyboru testu należy zwrócić szczególną uwagę na europejski certyfikat EC Certificate – Full Quality Assurance.
Wykonanie testu NIFTY to działanie profilaktyczne, jak również potwierdzające lub wykluczające istnienie choroby w grupie ryzyka. Test te w szczególności powinien być wykonany przez kobiety, które zaszły w ciążę powyżej 35 roku życia lub te, które zauważyły jakieś nieprawidłowości rozwoju płodu. Do głównych zalet wykonania testu zalicza się:
Test NIFTY wykonywany jest na podstawie analizy krwi pobranej z żyły matki. Dzięki takiemu rozwiązaniu całkowicie zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia płodu, łożyska czy pępowiny. W otrzymanej próbce znajduje się osocze, które zawiera pozakomórkowy materiał genetyczny płodu. Pobrany materiał analizowany jest w specjalistycznych laboratoriach, a wynik końcowy przedstawia kod genetyczny i ewentualne jego mutacje chromosomowe.
Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021