NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które pomaga wykryć wybrane wady genetyczne płodu. Ten wysoce skuteczny i bezpieczny test zyskuje coraz większą popularność wśród lekarzy i przyszłych mam. Dzięki jego przeprowadzeniu możemy uniknąć inwazyjnych zabiegów prenatalnych. Sprawdź co powinnaś wiedzieć o tym badaniu.
• Test NIFTY – wykrywa wady genetyczne plodu
• Test NIFTY – czym się róźni od testów biochemicznych?
• Co ocenia test NIFTY?
• Test NIFTY – jaka jest gwarancja badania?
Test NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju chorób i wad genetycznych płodu. Dzięki jego wykonaniu możemy sprawdzić, czy dziecko cierpi na takie choroby jak, chociażby zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa. Chociaż sam test jest nieinwazyjny w przypadku kiedy jego wyniki są nieprawidłowe, należy wykonać kolejne kroki w postaci tradycyjnych badań wykonywanych metodami inwazyjnymi. Oczywiście decyzję o dalszej diagnostyce podejmuje jak zawsze matka.
Wiele osób zastanawia się czym test NIFTY pro różni się od tradycyjnych testów biochemicznych. Najprościej mówiąc, test NIFTY polega na tym, że badane jest bezpośrednio DNA płodu. Testy biochemiczne są bowiem przeprowadzane, aby określić poziom markerów DNA znajdujących się w organizmie matki, a nie płodu. Natomiast badanie NIFTY polega na izolacji DNA dziecka z krwi matki i jego późniejszej analizie.
Poza wykrywaniem potencjalnych wad genetycznych płodu test NIFTY pozwala także ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wybranych zespołów mikrodelecyjnych. Po jego wykonaniu możemy także sprawdzić ewentualne zaburzenia liczby chromosomów. Ciekawą propozycją jest także możliwość poznania genetycznej płci dziecka, co jest istotne dla wielu przyszłych rodziców.
Jedną z największych zalet testu NIFTY (tuż za jego bezinwazyjnością) jest dokładność wyników, która sięga nawet dziewięćdziesięciu dziewięciu procent. Rezultaty badań, które zostały już uzyskane wskazują jednoznacznie, że test nie daje wyników fałszywie negatywnych.
Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021