Test PAPPA należy do badań prenatalnych przesiewowych. Wskazuje więc na ryzyko wystąpienia u dziecka danej nieprawidłowości, jednak nie pozwala postawić diagnozy. Przy nieprawidłowym wyniku testu PAPPA warto zdecydować się na nowoczesne badania przesiewowe typu NIPT – np. test NIFTY. Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy powinno się wykonać test pappa?
Jak się przygotować do testu pappa?
Jakie choroby wykrywa test pappa?
Czy test pappa jest bezpieczny dla dziecka?
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy powinno się wykonać test PAPPA. Tak naprawdę badania prenatalne powinny być przeprowadzone u każdej kobiety. Dzięki nim można wykryć wiele nieprawidłowości jeszcze na etapie ciąży.
Szczególne wskazania do ich przeprowadzenia to wiek powyżej 35 lat, urodzenie dziecka z chorobą wrodzoną, choroba w rodzinie czy nieprawidłowości wskazujące na możliwość obecności wady wykryte w czasie innych badań.
A jak się przygotować do testu PAPPA? Tak naprawdę nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Badanie polega na pobraniu krwi (określane są białko PAPP-A i hormon beta hCG) oraz badaniu USG. Co ważne, nie trzeba być na czczo. Warto ponadto pamiętać, że badanie wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Zatem jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Warto przede wszystkim pamiętać, że to badanie przesiewowe, które określa ryzyko obecności nieprawidłowości u dziecka. Nieprawidłowy wynik nie oznacza więc, że dziecko na pewno urodzi się chore. Jest jednak wskazaniem do dalszej diagnostyki. Test PAPP-A określa ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.
Zastanawiasz się, czy test PAPPA jest bezpieczny dla dziecka? Tak, to badanie całkowicie bezpieczne dla dziecka, które może mu tylko pomóc. Wiele kobiet wciąż boi się badań prenatalnych z powodu mitów, które wokół nich krążą. Tymczasem badania prenatalne przesiewowe są zupełnie niegroźne dla dziecka i matki, a badania prenatalne diagnostyczne – również prawie w 100% bezpieczne.
Data publikacji: 27/02/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021