Ciąża biochemiczna jest takim rodzajem niepowodzenia, do którego dochodzi na etapie zagnieżdżania zarodka w macicy lub jeszcze przed nim – do ok. 6 tygodnia ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć o ciąży biochemicznej, jakie są jej objawy i przyczyny? Sprawdź!
Co to jest ciąża biochemiczna?
Jakie są objawy ciąży biochemicznej?
Jakie są przyczyny ciąży biochemicznej?
Ciąża biochemiczna co dalej?
Wiele kobiet zastanawia się, co to jest ciąża biochemiczna. Jest to rodzaj poronienia – do którego dochodzi do ok. 6 tygodnia ciąży, jeszcze zanim zarodek zagnieździ się w macicy lub zaraz później. W przypadku ciąży biochemicznej test ciążowy jest zwykle pozytywny, w badaniach krwi zauważa się również podwyższony poziom beta hCG. W czasie USG lekarz nie widzi jednak zarodka.
A jakie są objawy ciąży biochemicznej? Zwykle to krwawienie/plamienie z pochwy i bóle podbrzusza. Najczęściej nie są one tak silne jak w przypadku późniejszego poronienia. Z tego powodu wiele kobiet poronienie ciąży biochemicznej myli ze spóźnioną miesiączką i w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zapłodnienia.
Skąd bierze się tak wczesne niepowodzenie i jakie są przyczyny ciąży biochemicznej? Najczęstszą przyczyną straty są choroby genetyczne zarodka, które powstają spontanicznie i zwykle niezależnie od rodziców. Chodzi np. o takie nieprawidłowości jak zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Patau.
Inne możliwe przyczyny to np. choroby genetyczne rodziców (np. celiakia), problemy utrudniające zagnieżdżenie się zarodka (np. nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu), infekcja czy wady anatomiczne dróg rodnych.
Zastanawiasz się „ciąża biochemiczna co dalej”? Najczęściej w tym przypadku organizm oczyszcza się samoczynnie, bardzo rzadko potrzebne jest podanie leków czy łyżeczkowanie. Jeśli zrobiłaś test ciążowy i jego wynik wskazuje na ciążę, wszelkie objawy – takie jak krwawienie czy plamienie – powinnaś skonsultować z lekarzem. Po ciąży biochemicznej możesz potrzebować też wsparcia innych kobiet w podobnej sytuacji czy pomocy psychologa.
Data publikacji: 20/02/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021
Dodaj komentarz