Badanie DNA to jedne z najbardziej uniwersalnych testów, jakie można przeprowadzić. Ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także wielu innych dziedzinach, takich jak rolnictwo czy kryminalistyka. Poznaj wszystkie możliwości, jakie oferuje.
Badanie DNA można wykorzystać choćby do określenia ojcostwa, a w testach tych porównywane są markery genetyczne obu osób. Najpewniejsze rezultaty zapewnia analiza 24 markerów, jednak niektóre laboratoria wykonują także badanie jedynie 16 z nich. Genetyczne testy są w stanie bezsprzecznie wykluczyć ojcostwo na albo potwierdzić je praktycznie w 100%.
Testy DNA na ojcostwo są niezwykle popularną metodą potwierdzania lub wykluczania ojcostwa. Dlaczego? Ponieważ oferują niepodważalne wyniki, samo ich przeprowadzenie jest szybkim i prostym procesem, a do ich wykonania można wykorzystać najróżniejsze próbki materiału genetycznego – laboratoria preferują wymaz z policzka, lecz możliwe jest także skorzystanie z przedmiotów zawierających materiał genetyczny, takich jak używana szczoteczka do zębów czy smoczek dziecka.
Skuteczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa to nie jedyne zastosowanie testów genetycznych. Badanie DNA wykorzystywane jest również do diagnostyki różnorodnych wad wrodzonych, a jego niepodważalną zaletą jest fakt, iż można je wykonać nawet u nienarodzonych dzieci. Co więcej, służą one także do określania predyspozycji do nietolerancji pokarmowych, za które odpowiedzialne są mutacje konkretnych genów, np. celiakii. Badania DNA mają zastosowanie również w kryminalistyce, gdzie wykorzystywane są do identyfikacji ofiar, poszukiwania osób zaginionych, a nawet wykrywania sprawców różnych przestępstw.
Data publikacji: 10/10/2018, Data aktualizacji: 10/11/2021