Rozwój medycyny oraz technologii następuje w bardzo szybki tempie, co z pewnością powinno cieszyć nas wszystkich. To właśnie dzięki coraz skuteczniejszym metodom diagnozowania chorób, jesteśmy w stanie szybko wykryć poważne schorzenia i wprowadzić odpowiednie leczenie. Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów są oczywiście badania genetyczne, które pomagają w diagnozowaniu szeregu dziedzicznych chorób.
Badania genetyczne mają właściwie niezliczoną ilość zastosowań, o czym świadczyć może fakt, iż korzystają z nich różnorodne branże – rolnictwo czy kryminalistyka to zaledwie początek. Jednak jedną z dziedzin, które najbardziej zyskały na rozwoju badań genetycznych jest oczywiście medycyna, która dzięki testom DNA jest w stanie wykryć konkretne mutacje genów, które są odpowiedzialne za występowanie różnych groźnych chorób – zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci.
Badania te pomagają nam przede wszystkim w diagnozowaniu wad wrodzonych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu dziecka, np. zespołu Downa. Co ważne, testy DNA można przeprowadzić nawet u nienarodzonych dzieci, dzięki czemu nie musimy czekać na diagnozę do porodu. Badania genetyczne coraz częściej są wykorzystywane również do wykrywania nietolerancji pokarmowych, np. na gluten czy laktozę. Pomagają także w określaniu predyspozycji, jakie dana osoba ma do zachorowania na nowotwory. Badanie genetyczne może pomóc także w określeniu ojcostwa – zarówno po narodzinach dziecka, jak i w trakcie trwania ciąży.
Warto także podkreślić fakt, iż badanie genetyczne jest bezbolesne, nieinwazyjne dla pacjenta i niezwykle proste do przeprowadzenia – próbki mogą zostać pobrane nawet w zaciszu własnego domu oraz wysłane do laboratorium. To, oraz ich niezwykła skuteczność, decydują o ich wadze dla współczesnej medycyny.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 10/09/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021
Dodaj komentarz