4 tydzień życia dziecka – jak rozwija się maluszek?

4 tydzień życia dziecka

4 tydzień życia dziecka to czas, gdy Twoje dziecko przestaje być już noworodkiem. W domu masz już niemowlaka. Wygląda on zupełnie inaczej niż przy porodzie i opanowuje wiele nowych umiejętności. Warto wiedzieć, jak powinno rozwijać się nasze dziecko w 4 tygodniu życia. Dzięki temu będziemy mogli szybko wyłapać wszystkie nieprawidłowości.

Spis treści:

1. Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu?
2. Co widzi 4 tygodniowe dziecko? Rozwój zmysłów w 4 tygodniu
3. 4 tydzień życia noworodka – rozwój poznawczy i emocjonalny
5. 4 tydzień noworodka – rozwój motoryczny
6. Rytm dobowy w 4 tygodniu życia dziecka
6. Dieta dziecka w 4 tygodniu

Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu?

4 tydzień noworodka oznacza zmiany w wyglądzie maluszka. Waży on już około 700 g więcej. Zwiększa się także wzrost – maluch mierzy mniej więcej 2 cm więcej niż w chwili porodu.

W 4 tygodniu życia nie ma już żadnych śladów po porodzie. Skóra dziecka jest gładka, a obrzęki i zaczerwienienia zanikają. Powinien także odpaść kikut pępowiny.

Co widzi 4 tygodniowe dziecko? Rozwój zmysłów w 4 tygodniu

4 tydzień życia noworodka to czas intensywnego rozwoju zmysłów. Maluszek zaczyna już coraz lepiej widzieć z bliskiej odległości. Możemy zauważyć, że dziecko nam się przygląda, a nawet patrzy w oczy. Dalszy obraz jest wciąż zamazany dla dziecka.

W rozwoju słuchu dziecka także możemy zauważyć zmiany. Jest on coraz bardziej wyczulony, dlatego nagły hałas może wywołać napięcie całego ciała, a następnie płacz. Jest to tzw. odruch Moro. Wynika on z fizjologii organizmu dziecka, więc nie należy się nim martwić.

U czterotygodniowego maluszka rozwija się także dotyk. Właśnie wtedy powinien się pojawić odruch Babińskiego. Polega on na rozłożeniu palców u stópki po jej podrażnieniu.

4 tydzień życia noworodka – rozwój poznawczy i emocjonalny

Rodzice od momentu porodu mogą obserwować poznawczy i emocjonalny rozwój dziecka. 4 tydzień to czas, kiedy niemowlę potrafi już rozróżnić głos i zapach matki. Jest on do niej bardzo przywiązany. Maluszek nie traktuje siebie jako odrębnego człowieka. Według niego jest on jednością z matką, dlatego bardzo potrzebuje jej bliskości. Niedostateczna ilość kontaktu może uniemożliwić mu prawidłowy rozwój.

Rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka warto wspierać. Dziecko w 4 tygodniu powinno mieć powieszoną karuzelę nad łóżeczkiem, dzięki czemu będzie ćwiczył wzrok. Świetnie sprawdzą się też zabawy na macie edukacyjnej. Dziecku warto także pokazywać przedmioty o różnych barwach i fakturach.

4 tydzień noworodka – rozwój motoryczny

W 4 tygodniu życia dziecko staje się bardziej aktywne. Ma ono jeszcze słabe mięśnie, ale intensywnie je wzmacnia, wymachując rączkami i nóżkami. Może także zaczynać podnosić główkę.

Czterotygodniowemu dziecku może zacząć zanikać odruch chwytny. Maluszki w tym wieku zaczynają powoli rozluźniać piąstki i chwytać w nie zabawki. Rodzice mogą im w tym pomóc poprzez masaż rączek.

Rytm dobowy w 4 tygodniu życia dziecka

W 4 tygodniu życia niemowlę zaczyna wykształcać swój rytm dobowy. Oznacza to, że maluch kładzie się spać i wstaje o podobnych porach. Rodzicom znacznie ułatwia to rozplanowanie dnia.

Niektóre czterotygodniowe maluchy potrafią przespać nawet 6 godzin. Większość jednak budzi się na karmienie co 2-3 godziny.

Dieta dziecka w 4 tygodniu

Niemowlę w 4 tygodniu ma jeszcze niedojrzały układ trawienny. Jednak maluch coraz lepiej radzi sobie ze ssaniem i potrafi zjeść coraz więcej. Zwykle dzieci w tym wieku zjadają już 120-150 ml pokarmu w jednej porcji.

Oceń

Data publikacji: 19/08/2022, Data aktualizacji: 22/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *